Pogoda
08.08.2019 10:12

Apple znalazł sposób, abyście nie mogli wymienić baterii w swoim telefonie

Kolejny krok do świata, w którym twój smartfon nie należy do ciebie. To ty należysz do niego.

smutny iphone
źrodło: materiały prasowe

Apple aktywował "bezczynną blokadę software'u", która nie pozwoli zewnętrznym firmom wymieniać baterii w niektórych z nowszych modeli iPhone'ów. Apple odciął użytkownikom, którzy zdecydowali się na naprawę sprzętu w nieautoryzowanym serwisie, możliwość sprawdzenia ile procent życia ma bateria.

Według mediów jest to bardzo świadome działanie Amerykanów, które ociera się o nielegalność. Bez specjalnego mikrokontrolera Texas Instrument i unikalnego kodu autentyfikującego, użytkownicy nie będą mogli sprawdzić informacji o życiu baterii. Będą więc zmuszeni korzystać z wielokrotnie droższych serwisów ze znaczkiem jakości Apple'a.

journey
journey
Przeczytaj także Jedna z najpiękniejszych gier ostatniej dekady trafiła własnie na iOS

Jak donosi iFixIt, użytkownik po naprawie nie będzie mógł m.in. sprawdzić, na jakim poziomie degradacji jest akumulator, jego maksymalnej pojemność czy wydajności. Zamiast tego telefon poinformuje nas, że powinniśmy iść do autoryzowane serwisu Apple'a.

Apple znowu przeszkadza użytkownikom

Sytuacji nie zmienia nawet użycie oryginalnej baterii od Apple'a w trakcie wymiany.

Nowy "feature" występuje w iPhone XR, XS i XS Max, które działają na iOS12 i iOS 13 beta.

Apple od dawna walczy z firmami, które naprawiają ich sprzęt. Według przedstawicieli firmy ich zachowanie jest motywowane zapewnieniem najwyższej jakości usług, jaką mogą otrzymać ich klienci. Według osób odpowiedzialnych za naprawy stoi za tym chęć sprzedaży kolejnych odsłon MacBook, iPhone'ów i iPadów ludziom, którzy wierzą, że nie się naprawić ich starego sprzętu.

Co ciekawe raporty w marcu tego roku sugerowały, że Apple zacznie wyrażać zgodę na naprawy iPhone'ów w oficjalnych serwisach, nawet jeśli te posiadają nieoryginalną baterię.

Można być fanem Apple'a. Można go nienawidzić. Jednak trzeba walczyć z zachowaniami ograniczającymi prawa konsumentów przez gigantyczne firmy zarabiające miliardy dolarów.

Przeczytaj także: Apple nie pozwoli iPhone’om naładować się do 100%

iOS czy Android?

Tagi: Gadżety Apple