Archeolodzy odkryli średniowiecznego Asha Williamsa z „Martwego zła”

Sergiusz Kurczuk
20.04.2018 11:00
Bruce Campbell jako Ash Williams|undefined Fot. kadr z filmu Ash kontra Martwe zło

Grany przez Bruce'a Campbella Ash Williams, słynie z piły mechanicznej zamiast prawej dłoni. Okazuje się, że nie on pierwszy w historii ludzkości sprawił sobie protezę godną prawdziwego skurczybyka. 

„Martwe zło” to seria horrorów, która przeszła do legendy. Obecnie fani Asha Williamsa mogą śledzić jego losy w serialu „Ash kontra martwe zło”. Główny bohater walczy z siłami ciemności przy pomocy różnego rodzaju broni i piły mechanicznej przymocowanej do kikuta jego prawej ręki. Williams stracił dłoń w drugiej części filmu. Kończynę opętał demon, więc Ash nie miał wyboru i musiał dokonać amputacji.

Stratę przekuł w przewagę nad hordami nieumarłych stworów, tworząc śmiertelnie niebezpieczną protezę, która obecnie jest cechą charakterystyczną bohatera. Okazuje się jednak, że pomysł wcale nie jest taki nowy. Włoscy archeolodzy odkryli szczątki średniowiecznego mężczyzny, który miał bardzo podobną protezę.

Średniowieczny wojownik z ostrzem zamiast ręki jak Ash Williams

Jak donosi portal Gizmodo, naukowcy badali longobardzkie cmentarzysko w Povegliano Veronese w północnych Włoszech odkryte w 1985 roku. Grupa postanowiła przyjrzeć się szczątkom z datowanej na 6-8 wiek n.e. nekropolii, by stworzyć pracę dotyczącą amputacji medycznej w tamtym okresie. Przy okazji natrafili na ciekawy eksponat - szkielet mężczyzny, który zamiast prawej dłoni miał nietypową protezę. Do kikuta przymocowane zostało długie ostrze. Prawdopodobnie mężczyzna był wojownikiem. Badania uszkodzonej kończyny dowiodły, że rękę odcięto jednym mocnym ciosem ostrego przedmiotu. Wskazują na to gładkie krawędzie kości w miejscu amputacji.

Pomysłowa proteza pokazuje, jak okaleczone osoby radziły sobie kilkaset lat temu, w czasach, kiedy o ruchomych protezach można było tylko pomarzyć. Ostrze w miejscu ręki mogło służyć wielu celom, ułatwiającym życie niepełnosprawnego człowieka. Jak mężczyzna stracił dłoń? Tezy są różne. Jako wojownik mógł zostać ranny w bitwie. Możliwe, że rękę odcięli lekarze. Istnieje też szansa, że amputacja była formą kary. No, chyba że wojownik miał podobne przygody, co Ash Williams i też walczył z siłami ciemności...

To nie pierwszy raz, kiedy odkryto coś, co niezamierzenie odnosi się do popkultury. W połowie kwietnia 2018 roku pisaliśmy o kaktusie, który wygląda jak Groot ze „Strażników Galaktyki”. 

 

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.