Archeolodzy znaleźli szkielet wampira-dziecka z V wieku

Kamil Kacperski
19.10.2018 15:24
Archeolodzy znaleźli szkielet wampira-dziecka z V wieku Fot. materiały prasowe

Miejsce zwane Cmentarzem Dzieci musi kryć naprawdę mroczne tajemnice - w końcu taka nazwa nie bierze się znikąd. Nikt nie przewidywał jednak, że będą aż tak przerażające. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie odnaleźli niedawno zwłoki 10-letniego dziecka-wampira na dziecięcym cmentarzu we włoskiej wiosce Lugano. Sami naukowcy byli przerażeni tym, co znaleźli w „wampirzym grobie” - w buzi dziecka znalazł się wielki kamień. Opowiadali, że odkrycie jest bardzo przerażające i dziwne. Poinformowali również, że miejscowi nazywają znalezisko „Wampirem z Lugano”.

Ów wampir był 10-letnim dzieckiem płci nieznanej. Zmarł prawdopodobnie podczas epidemii malarii, która spustoszyła region Umbrii w V wieku naszej ery. Do takich wniosków naukowcy doszli po analizie znalezionych obok fragmentów szkieletów innych nieletnich, w tych niemowlaków. W wampirzej czaszce odnaleziono również zropiały ząb, który potwierdza teorię o malarii (jest to jeden z symptomów tej choroby).

We Włoszech znaleziono wampirze dziecko

Uniwersytet w Arizonie opublikował oficjalne oświadczenie, w którym nazwał odkrycie „fascynującym” i słowami Jordana Wilsona, jednego z badaczy, stwierdził, iż okoliczności pochówku są często znacznie ważniejsze od samych pozostałości (tłumaczenie Vice.com/pl):

Mamy takie powiedzenie w bioarcheologii: umarli sami siebie nie chowają. Możemy wiele wywnioskować o ludzkich marzeniach i nadziejach, wnioskując z tego, jak traktują zmarłych

Według amerykańskich badaczy kamień, który został znaleziony w czaszce dziecka, został tam umieszczony prawdopodobnie ze względu na strach starszej ludności, która bała się, że choroba zmarłego może się rozprzestrzeniać wśród żywych (jak pokazuje historia, ówcześni mieszkańcy współczesnych Włoch mieli sporo racji). 

Zobacz także: >> Znaleziono najstarsze zwłoki dziecka w Polsce. Zostało zjedzone przez wielkiego ptaka <<

Inne ciała znalezione na cmentarzu zostały złożone ze szponami ptaków, głowami szczeniaków czy kościami ropuch. Naukowcy zakładają, że wszystko to miało na celu zachęcenie zmarłych do pozostania zmarłymi, a także niepewność ze strony żywych, czy aby na pewno śmierć jest końcem. 

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.