"Arka Noego" wyleci w kosmos. Poleci nią 5128 zwierząt

31.05.2021 16:18
"Arka Noego" wyleci w kosmos. Poleci nią 5128 zwierząt Fot. AP/Associated Press/East News

3 czerwca 2021 w ramach misji transportowej na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poleci 5128 zwierząt.

Elon Musk w ramach 22. misji transportowej SpaceX zabierze na pokład ISS ponad 5000 zwierząt. Misja nie ma jednak na celu ratowania zwierząt jak w przypadku biblijnej arki, a jedynie sprawdzenie, jak dane gatunki poradzą sobie w kosmosie.

"Arka Noego" wyleci w kosmos

NASA przygotowuje się do wystrzelenia w kosmos ok. 5000 niesporczaków i dokładnie 128 świecących w ciemności małych mątew hawajskich. W przestrzeń kosmiczną wylecą również hawajskie kałamarnice Euprymna scolopes. Dlaczego właśnie te zwierzęta wezmą udział w misji?

Polecamy

Niesporczaki to bardzo pospolite, maleńkie zwierzęta bezkręgowe, zaliczane do pierwoustych. Zasiedlają rozmaite siedliska, głównie środowiska wodne lub wilgotne. Znanych jest ponad 1000 gatunków niesporczaków. Długość ich ciała waha się w przedziale 0,01-1,2 mm, więc nie będzie najmniejszego problemu pomieścić tak liczną grupę na ISS. Niesporczaki mają walcowaty kształt, ze słabo wyodrębnioną głową i 4 parami nieczłonowanych tułowiowych odnóży, zakończonych pazurkami. Zwierzęta te są niezwykle odporne. Polecą w kosmos w stanie pół zamrożonym, ale potrafią także przeżyć umieszczenie we wrzącej wodzie.

Nie straszne jest im również także ekstremalne promieniowanie, ciśnienie sześciokrotnie większe niż w najgłębszych częściach oceanu. To właśnie ze względu na te rzadko spotykane cechy naukowcy zdecydowali o wysłaniu tych konkretnych istot na ISS. Na stacji bowiem zostaną podjęcie próby zidentyfikowania genów odpowiedzialnych za odporność niesporczaków nawet w skrajnych warunkach. Wyniki tych badań mają pomóc przetrwać ludziom loty w kosmos.

Na pokładzie Falcona 9 polecą również mątwy Euprymna scolopes. Gatunek ten wykorzystuje z kolei bioluminescencję do porozumienia się między sobą oraz do ochrony przed drapieżnikami. Osobniki dzięi bakteriom "świecą w ciemności", co pozwoli naukowcom zrozumieć, jak flora bakteryjna zmienia się w warunkach mikrograwitacji.

 22. misja transportowa SpaceX zaplanowana jest na 3 czerwca, na godz. 19:29 czasu polskiego.

Zobacz również: Pentagon ma niedługo opublikować jeszcze więcej informacji na temat UFO

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.