Pogoda
25.06.2020 12:21

Arktyka płonie. Ogromne pożary na kole podbiegunowym widać z kosmosu

Pożary trawiące koło podbiegunowe wyemitowały już do atmosfery tyle dwutlenku węgla, ile produkuje rocznie Szwecja. A to dopiero początek: rekordowo wysokie temperatury przyczyniają się do zwiększania zasięgu pożogi.

lód na morzu arktycznym
foto: Shutterstock

Dobrze już było, chciałoby się powiedzieć patrząc na efekty, jakie przynosi na Ziemi katastrofa klimatyczna. Negatywnych konsekwencji nie da się już powstrzymać, gdyż czekaliśmy z reakcją zbyt długo – teraz można już tylko myśleć o tym, żeby przygotować się na nieuchronne.

Chociaż nawet na to może być już za późno. Na Syberii odnotowano właśnie temperaturę wynoszącą 38 stopni Celsjusza – według modeli zmian klimatycznych przygotowanych przez naukowców takiego ocieplenia spodziewaliśmy się dopiero w okolic roku 2100.

termometr pokazujący upał
termometr pokazujący upał
Przeczytaj także 38 stopni Celsjusza na Syberii. Nowy, smutny rekord Arktyki

Rekordowe wysokie temperatury na kole podbiegunowym mają swoje katastroficzne następstwa: Arktyka płonie, a ogromne pożary zaczynają przypominać te, które trawiły Australię.

Ogromne pożary na kole podbiegunowym. Efekt ocieplenia klimatu

Pożary zostały zarejestrowane przez satelity – widać zarówno dym rozpraszający się w atmosferze, jak i sam ogień.

Naukowcy odpowiedzieli też na pytanie nurtujące internautów: co tak naprawdę pali się na Arktyce?

Z analiz wynika, że pożary trawą wysuszoną tajgę, lasy borealne, tundrę oraz torfowiska. Zjawisko nasila się bardzo szybko; pożary w roku 2019 i z początku roku 2020 wyemitowały do atmosfery więcej dwutlenku węgla, niż w poprzednich 16 latach włącznie.

Część z pożarów nazywana jest przez naukowców „pożarami zombie”, które podczas zimy tliły się pod powierzchnią ziemi, a po wzroście temperatury zyskały dostęp do wysuszonej roślinności na powierzchni. 85-95% z nich wybucha jednak wskutek działalności człowieka.

Zobacz także: Polska Akademia Nauk pokazała, jak zmiana klimatu wpłynie na Polskę. Katastrofalne susze i powodzie 

Co myślicie o pożarze?