Arnold Schwarzenegger porównał zamieszki na Kapitolu do Nocy Kryształowej [WIDEO]

11.01.2021 13:47
Arnold Schwarzenegger Fot. Gerald Holubowicz/East News

Arnold Schwarzenegger zaapelował do amerykańskiego społeczeństwa o patriotyzm i rozsądek. W wideo, które udostępnił w niedzielę 10 stycznia 2021, porównał zamieszki na Kapitolu do narodzin nazistowskich Niemiec. 

Arnold Schwarzenegger, ikona kina akcji i były gubernator stanu Kalifornia, jest mocno zaniepokojony obecną sytuacją w USA. W odpowiedzi na wydarzenia z Kapitolu, które rozegrały się w środę 6 stycznia 2021 (czasu amerykańskiego), gwiazdor postanowił wystosować ostrzegawczy apel do społeczeństwa amerykańskiego.

Polecamy

Arnold Schwarzenegger o zamieszkach na Kapitolu

Filmowy Conan i Terminator od lat prezentuje się światu nie tylko jako gwiazda kina, ale także jako świadomy, zaangażowany obywatel USA, który w latach 2003-2011 pełnił funkcję gubernatora Kalifornii. Próbując uchronić Stany Zjednoczone przed upadkiem najważniejszych wartości, nagrał ponad 7-minutowe wideo, które rozpoczyna mocnym porównaniem adresowanym do "amerykańskich przyjaciół":

Dorastałem w Austrii, jestem bardzo świadomy tego, czym była Kristallnacht, czyli Noc Kryształowa. Był to wściekły atak na Żydów przeprowadzony w 1938 roku przez nazistowski ekwiwalent Proud Boys. Środa była Nocą Kryształową tutaj, w Stanach Zjednoczonych. Potłuczone szkło było w oknach Kapitolu Stanów Zjednoczonych. Ale tłum nie roztrzaskał tylko okien Kapitolu. Zniszczył idee, które braliśmy za oczywiste.

W dalszej części swojego wystąpienia, aktor i były polityk przyrównuje sposób, w jaki działa Donald Trump do tego, jak naziści omamiali kłamstwami lud Niemiec i Austrii w latach 30. XX wieku.

Polecamy

Arnold Schwarzenegger o dzieciństwie w powojennej Austrii

Schwarzenegger w swoim wideo przytacza bardzo osobistą, trudną historię swojego dzieciństwa, które przeżywał wśród zgliszczy powojennej Austrii. Jak twierdzi, rzadko się nią dzieli, gdyż jest dla niego bolesnym wspomnieniem. Urodził się w 1947 roku, dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Jak wspomina, dorastał wśród złamanych psychicznie i fizycznie mężczyzn, którzy zapijali swoje poczucie winy związane z udziałem w zbrodniach jednego z najgorszych reżimów w dziejach. Do takich mężczyzn należał jego ojciec, który w 1938 dobrowolnie wstąpił do NSDAP, a następnie brał udział w II wojnie światowej po stronie nazistów. W późniejszych latach wracał do domu pijany, bił dzieci i straszył żonę. Aktor nie uważa jednak ani swego ojca, ani podobnych mu sąsiadów, za w pełni odpowiedzialnych za ich czyny. Jego zdaniem nie byli nazistami czy antysemitami, a jedynie dali się zwieść "kłamstwom przywódców". Jak twierdzi:

Wszystko zaczęło się od kłamstw, kłamstw, kłamstw i nietolerancji. Tak więc, pochodząc z Europy, widziałem na własne oczy, jak sprawy mogą wymknąć się spod kontroli. Wiem, że teraz w tym kraju i na całym świecie panuje strach, że coś takiego może wydarzyć się tutaj.

Polecamy

Arnold Schwarzenegger o Donaldzie Trumpie: "Przejdzie do historii jako najgorszy prezydent wszech czasów"

Dlatego też, republikanin Schwarzenegger za całą przerażającą sytuację obwinia Donalda Trumpa, którego uważa za "samolubnego", "cynicznego" i "karmiącego ludzi kłamstwami" - tak, jak przed laty robiono to w Niemczech czy Austrii. Gwiazdor nie szczędzi ostrych słów pod jego adresem. Nazywa go "nieudanym przywódcą" i "najgorszym prezydentem w historii". Gwiazdor cieszy się, że już niebawem będzie "nieistotny jak stary tweet". Aktualnie bardziej przerażają go natomiast urzędujący politycy, którzy wspierali Trumpa w jego "kłamstwach" i "próbach dokonania zamachu stanu". Schwarzenegger ma dla nich cytat z Theodora Roosevelta, który miał powiedzieć:

Patriotyzm oznacza stanie po stronie kraju. Nie oznacza stania po stronie prezydenta. 

Na zakończenie swojego wystąpienia Schwarzenegger gratuluje Joe Bidenowi uczciwego zwycięstwa w wyborach i życzy mu wszystkiego najlepszego.

Film udostępniono w niedzielę 10 stycznia 2021 roku. Do momentu powstania tego artykułu miał już ponad 30 mln wyświetleń. Całość możecie obejrzeć poniżej:

Natalia Hluzov
Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.