Arnold Schwarzenegger zamierza zapłacić za miejsca do głosowania

24.09.2020 11:44
Arnold Schwarzenegger zamierza zapłacić za miejsca do głosowania Fot. USA TODAY Network/Sipa USA/East News

Proces głosowania na prezydenta w USA jest nieco inny w Polsce - nie tylko trzeba się zarejestrować do tego, by móc głosować, ale też lokale są rozrzucone po stanach, często obsługując dziesiątki tysięcy wyborców. Schwarzenegger postanowił pomóc.

Arnold Schwarzenegger zapowiedział w środę, że zamierza zapłacić za powstanie i ponowne otwarcie lokali wyborczych na południu USA. Aktor i były gubernator został zainspirowany artykułem, według którego w latach 2012-2018 zamknięto ponad 1600 placówek wyborczych w stanach objętych tzw. Sekcją 5 z Aktu o Prawach Wyborczych.

Arnold Schwarzenegger płaci za ponowne otwarcie lokali wyborczych

Jak sam Schwarzenegger wytłumaczył decyzje w oświadczeniu dla Variety:

Czytałem historie o hrabstwach, które mają tylko jeden lokal wyborczy na kilkaset mil kwadratowych, a ludzie muszą stać przed nimi jakieś godziny. Stwierdziłem, że rozwiązanie jest dość proste. Jeśli macie problemy z budżetem i nie stać was na otwarcie lokalu, to chcę wam pomóc.

Przeczytaj także

Według niego pomoc pieniężna w tej sprawie będzie "jedną z najlepszych inwestycji, które kiedykolwiek zrobił". Według Variety, stany objęte potencjalną pomocą to: Alabama, Alaska, Arizona, Floryda, Georgia, Luizjana, Michigan, Missisipi, Północna Carolina, Południowa Karolina, Południowa Dakota, Texas i Virginia. Granty będą przyznawane przez Schwarzenegger Institute z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Na razie nie wiadomo, ile placówek się zgłosi, ani ile to będzie kosztowało. 

Jak twierdzi szef sztabu Schwarzeneggera, aktor nie określił limitu dla grantów, a sama pomoc najprawdopodobniej będzie kosztowała kilka milionów dolarów. Były gubernator doprecyzował również, że jego propozycja nie jest polityczna, ani partyjna, a granty dostaną miejsca, które najbardziej na to zasługują. 

Przeczytaj także
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.