Artyści zareagowali na śmierć Andrzeja Nowaka. "Zmarł autor najpiękniejszej polskiej solówki gitarowej"

04.01.2022 23:00
Artyści zareagowali na śmierć Andrzeja Nowaka. "Zmarł autor najpiękniejszej polskiej solówki gitarowej" Fot. Romana Makówka / Antyradio.pl

4 stycznia 2022 roku zmarł Andrzej Nowak, gitarzysta i założyciel zespołu TSA. Polscy artyści wspominają muzyka w mediach społecznościowych.

Legendarny gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny Andrzej Nowak nie żyje. Muzyk zmarł we wtorek 4 stycznia w wieku 62 lat. Nowak był założycielem grupy TSA, jednej z najpopularniejszych rockowych kapel w Polsce.

Artyści zareagowali na śmierć Andrzeja Nowaka

Andrzej Nowak współpracował z Martyną Jakubowicz, Tadeuszem Nalepą oraz Harley Davidson Band. Od 1999 roku współtworzył zespół Złe Psy.

Polecamy

Informacja o śmierci muzyka ukazała się na social mediach gitarzysty. Poinformowała o niej także oficjalna strona TSA na Facebooku.

W dniu dzisiejszym, po długiej i ciężkiej chorobie odszedł Andrzej Nowak, muzyk, kompozytor, założyciel zespołu TSA.

 - czytamy w komunikacie.

Z gitarzystą pożegnał się również wokalista TSA, Marek Piekarczyk.

Żegnaj Andrzeju... [*]

- napisał jeden z trenerów The Voice Senior.

Nasze najszczersze wyrazy współczucia dla jego żony Justyny i wszystkich bliskich. Nigdy nie umrze w naszej pamięci. Ogromny smutek.

- dodaje Oddział Zamknięty.

Wiecie już z pewnością, że w wieku 62 lat zmarł nasz kolega po fachu, Andrzej Nowak. Mieliśmy okazję kilkukrotnie dzielić z nim scenę. Romek za dawnych czasów Kata, my bardziej współcześnie z naszymi innymi zespołami, a Jacek zasilał swojego czasu szeregi Złych Psów. Nie wszyscy z nas mieli okazję poznać Go osobiście, niemniej czujemy potrzebę napisania kilku słów aby uczcić tak zasłużoną dla polskiej sceny osobistość, która dla każdego fana ciężkiego grania w Polsce była niewątpliwie ikoną, a dla wielu wzorem i inspiracją. Romek wspomina wspólne występy i imprezy, chwile przyjaźni, ale też nieporozumień, które koniec końców ustąpiły miejsca szacunkowi, koleżeństwu, a czasem kilku wypitym wspólnie kielonom.
Sercem i myślą jesteśmy z rodziną i bliskimi Andrzeja. To wielka strata…
Niech jego gitara krzyczy wiecznie.

- napisał zespół Kat & Roman Kostrzewski

Wspólne zdjęcie ze zmarłym muzykiem zamieścił również Jan Borysewicz:

Nie wierzę.......Zmarł autor najpiękniejszej polskiej solówki gitarowej......cieszę się, że mogłem Go poznać i pogadać...... RIP Andrzej Nowak

- napisał nazywany Gitarzystą Chopina Adam Palma.

Wzruszające zdjęcia opublikował Profesor Nadzwyczajny w Instytucie Plastyki Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, Zdzisław Wiatr. Prywatnie jeden z najbliższych przyjaciół muzyka, który grał na harmonijce ustnej w pierwszym składzie TSA.

Dzisiaj odszedł mój przyjaciel Andrzej Nowak. To za jego sprawą w roku 1978 powstał zespół TSA!. Andrzej skrzyknął nas, Tomasza Zatwarnickiego „Whatfora” – bass, Jaceka Gibes – gitara, Jerzego Nazarewicza – perkusja, wielu i mnie z harmonijką. Zamieszczam zdjęcia , kilka zdjęć zanotowanych Smieną 8 M z naszych prób, które prze wiele lat były skutecznie blokowane w publikacjach dorobku zespołu TSA. Od siebie dodam, że TSA to były wartości, dzięki którym dzisiaj jestem sobą. W roku 1981 postanowiłem zostać grafikiem, mimo upływu czasu, tamte wartości jak oddanie, przyjaźń nie przestały być dla mnie najważniejsze. Andrzej przy wszystkich ludzkich ułomnościach, pozostał oparciem w najważniejszych, skrajnych dla mnie chwilach w życiu.

Odszedł ktoś wielki...Andrzej hipnotyzował swoją gitarą i świat stawał się piękny. Żegnaj bracie

Wojciech Hoffmann

Fani i wielbiciele gitarowego talentu Andrzeja Nowaka często w swoich postach cytują fragment piosenki TSA zatytułowanej "51"

Idąc cmentarną aleją szukam Ciebie mój przyjacielu , odszedłeś bo byleś słaby jak suchy liść , dziś możemy dotknąć się naszymi pustymi duszami , obnażyć swe oszustwa i nasze wypalone sumienia.
Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.