Artysta, który przerobił plakaty Solidarności powraca. Na nowej pracy - Jarosław Kaczyński
Joanna Chojnacka
29.10.2020 12:05
Artysta, który przerobił plakaty Solidarności powraca. Na nowej pracy - Jarosław Kaczyński Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarek Kubicki, twórca przerobionych plakatów Solidarności z ikonami kina wykonał kolejne dzieło. Tym razem bohaterem pracy jest Jarosław Kaczyński.

Grafiki Jarka Kubickiego, twórcy z Trójmiasta stały się w ostatnim czasie prawdziwym hitem. Artysta przerobił plakaty Solidarności w taki sposób, aby pasowały do trwającego na ulicach Polski Strajku Kobiet. Twórca pochwalił się kolejnym dziełem komentującym sytuację w naszym kraju.

Jarosław Kaczyński na nowej grafice Jarka Kubickiego

Hasło "Wypier*alać" napisane fontem Solidarności, na tle którego dumnie stoją kobiece ikony kina, podbiło polskie ulice. Prace Jarka Kubickiego z postaciami z "Obcego", "Kill Billa' czy "Tomb Rider" drukują uczestnicy protestów, którzy strajkują przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych w Polsce. Tym razem grafik opublikował obraz zatytułowany "Patataj".

Jarek Kubicki z nowym dziełem. Na obrazie Jarosław Kaczyński

Jarek Kubicki potrafi w swoich pracach zgrabnie połączyć nawet bardzo odległe od siebie epoki. Wplata współczesne postacie do znanych wszystkim dzieł sztuki, jak było w przypadku chociażby policjantów, którzy pojawili się na słynnych dziełach sztuki. Był to bunt artysty wobec wypisywania przez funkcjonariuszy bezpodstawnych mandatów.

Przeczytaj także

Tym razem grafik poświęcił swoją pracę osobie Jarosława Kaczyńskiego. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na obrazie Kubickiego siedzi w mundurze na koniu. Jednak nie jest to prawdziwy rumak, a jedynie bujana, drewniana zabawka. Z kolei w tle widzimy żołnierzy z prawdziwego zdarzenia, którzy dosiedli prawdziwych koni.

Interpretacji może być wiele, jednak dziecięca zabawka może ukazywać nieudolne wzorowanie na osobie marszałka Józefa Piłsudskiego. Jarosław Kaczyński nie ukrywa swojego zachwytu nad postacią historyczną, jednak w oczach wielu komentujących sytuację polityczną w kraju, w czynach znacznie od niej odbiega.

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.