Artystka wzbudziła kontrowersje grafiką z krowami w obozowych pasiakach. Chciała zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt

23.01.2020 16:01
Artystka wzbudziła kontrowersje grafiką z krowami w obozowych pasiakach. Chciała zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt Fot. www.jofrederiksart.com

Dzieło Jo Frederiks "When Will We Ever Learn" wywołało duże kontrowersje. Aktywistka nawiązała w nim do Holocaustu. 

Jo Frederiks to miłośniczka zwierząt, która walczy o bezbronne stworzenia poprzez swoją sztukę. Kobieta pracami próbuje uświadomić ludzi o krzywdzie, jaką wyrządzają zwierzętom oraz namówić do zmiany diety i stylu życia. Obrazy i grafiki tworzone przez artystkę są brutalne i szokujące - tak samo jak jej zdaniem nasz stosunek do bohaterów, o których opowiadają.

Krowy w obozowych pasiakach. Grafika Jo Frederiks budzi kontrowersje

Sztuka artystki zawiera wiele nawiązań kulturowych i historycznych. Kobieta stworzyła między innymi grafikę nawiązującą do "Milczenia owiec" oraz taką, na której Ronald McDonald niesie w rękach zakrwawiony nóż oraz odrąbaną głowę krowy. 

Przeczytaj także

Jednak największe kontrowersje wokół Frederiks wywołał obraz zatytułowany "When Will We Ever Learn". Dzieło przedstawia krowy ubrane w obozowe pasiaki, związane łańcuchami, maszerujące gęsiego na tle zakrwawionej ściany. To kolejne w twórczości artystki nawiązanie do historii i Holocaustu. 

Artystka poświęciła teamtowi całą wystawę, której tytuł "Animal Holocaust" zdradza treść, którą niosą za sobą prezentowane dzieła. O pracach przypomniała Fundacja Viva, która również zajmuje się walką o prawa zwierząt. Grafika wywołała ogromną burzę i falę negatywnych komentarzy. Organizacja zadeklarowała, że nie chciała nikogo urazić i obiecała nie publikować więcej obrazów, które jak widać są zbyt kontrowersyjne:

Osoba, która opublikowała u nas tę pracę, miała w rodzinie kogoś, kto zginął w Auschwitz i uznała, że takie porównanie nie jest nadużyciem. Jednak po licznych głosach stwierdziliśmy, że może być dla wielu drastyczne, dlatego zdecydowaliśmy się już nigdzie jej nie publikować.

Z kolei Frederiks niejednokrotnie podkreślała, że jej prace są inspirowane listami osób więzionych w obozach zagłady. W czytanych przez artystkę dokumentach podobno wielokrotnie padały porównania cierpienia i tortur stosowanych na więźniach do tych, które muszą przeżywać zwierzęta hodowlane.

Zobacz też: Obraz Jana Matejki został sprzedany za ponad 3 miliony złotych

Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.