"Aspiracje dziewczynek w Polsce". Nastolatki chcą być youtuberkami, instagramerkami lub tiktokerkami

10.03.2021 14:54
Aspiracje dziewczynek w Polsce Nastolatki chcą być youtuberkami instagramerkami lub tiktokerkami Fot. dolgachov/easystock/Eastnews

Blisko połowa nastolatek marzy o internetowej sławie. 48 proc. badanych dziewcząt chce w przyszłości być youtuberkami, instagramerkami bądź tiktokerkami. Młode kobiety coraz rzadziej rozważają studia

Jak wynika z badania "Aspiracje dziewczynek w Polsce", zrealizowanego dla nowo powstającej organizacji Inspiring Girls Polska, będącej częścią międzynarodowej grupy, młode Polski marzą o popularności w sieci. Co na to ich matki?

Badanie "Aspiracje dziewczynek w Polsce"

48 procent dziewcząt w wieku 10-15 lat uznało, że swoją przyszłość wiąże z prowadzeniem kanału w mediach społecznościowych. Serwisy, takie jak YouTube, Instagram czy Tiktok mają zapewnić im pracę i utrzymanie. Jak łatwo przewidzieć wizja córek odbiega znacznie od wizji ich matek. Tylko 12 proc. kobiet pragnie takiej przyszłości dla swoich dzieci.

Zawód youtuberka nie istnieje w oficjalnej klasyfikacji zawodów GUS, dlatego nie dziwi fakt, że matki dziewczynek czterokrotnie rzadziej (12 proc.) niż ich córki wskazywały to zajęcie, jako preferowane.

 – tłumaczy Marta Rybicka, Senior Business Director w agencji badawczej IQS.

Polecamy

Wśród innych zawodów, które badane dziewczynki wskazały, jako atrakcyjne znajdują się między innymi:

  • graficzka komputerowa, projektantka stron www - 21%
  • adwokatka, prokuratorka - 18%
  • nauczycielka, przedszkolanka 17%
  • sekretarka, asystentka biura 9%
  • pracowniczka naukowa 5%

Ankietowane matki chciałyby, żeby ich dzieci zajęły się w przyszłości grafiką czy projektowaniem stron WWW. W przypadku tego zawodu wykazana jest zaskakująca zgodność. Tego samego chce 26 proc. matek i 21 proc. córek. Podobni jest w przypadku zawodów prawniczych.

Edukacja: córki vs matki

Bardzo ciekawa okazuje się kwestia kontynuacji nauki na studiach wyższych. Tu widać chyba największe dysproporcje w oczekiwaniach matek i córek. Zdecydowanie więcej matek (86 proc.) niż córek (58 proc.) dostrzega potrzebę ukończenia studiów wyższych. Aż 39% młodych dziewcząt na pytanie o chęć kontynuacji nauki na studiach odpowiedziała "nie wiem".

Najczęściej wskazywane kierunki to weterynaria, kosmetologia, architektura, architektura wnętrz, informatyka i anglistyka. 30 proc. dziewcząt i 29 proc. matek nie potrafiło wskazać preferowanych kierunków dalszej edukacji.

Dziewczynkom brakuje inspirujących wzorców i zdane są na media społecznościowe. Stąd tak bardzo ważne dla ich przyszłych szans rozwojowych jest to, żeby właśnie na tym wczesnym etapie pokazać im różnorodność wyborów i możliwości życiowych - zawody, ścieżki rozwoju, role. Tysiące kobiet robią niesamowite rzeczy, zmieniają świat, leczą, zarządzają, odkrywają – dziewczynki muszą się o tym dowiedzieć! Tym właśnie - łączeniem dziewczynek z role models - będziemy się zajmować w Fundacji Inspiring Girls Polska.

- wyjaśnia Eliza Durka, fundatorka i prezeska Inspiring Girls Polska.

Aspiracje i marzenia matek

41 procent badanych matek chciałoby, by praca ich córek była ważna dla innych ludzi na świecie. Jednak odpowiedzi były zależne od wielkości zamieszkiwanej miejscowości. 38 procent mam chce, by ich córki w przyszłości skupiły się na sobie i swojej rodzinie.

Badanie "Aspiracje dziewczynek w Polsce" przeprowadzone zostało przez agencję badawczą IQS na zlecenie Inspiring Girls Polska. Badanie przeprowadzono w dniach 2-5 marca 2021 r. metodą CAWI na N=500 osobowej reprezentatywnej próbie dziewcząt w wieku 10-15 lat oraz ich matek.

Działania Fundacji Inspiring Girls Polska, której misją jest zwiększanie aspiracji, pewności siebie i sprawczości polskich dziewczynek, zaczynamy od diagnozy społecznej pokolenia 10-15+. Chcemy dowiedzieć się, jakie aspiracje mają polskie nastolatki, kto im imponuje, kim chciałyby zostać w przyszłości, ale też jak spędzają wolny czas, jakie mają problemy w domu i szkole.

– komentuje Eliza Durka.

Zobacz również: Knurów. Zamaskowany człowiek z siekierą straszy kierowców na obrzeżach miasta [WIDEO]

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.