Assassin's Creed Origins cenzuruje piersi i penisy rzeźb w Trybie Wycieczki

Michał Tomaszkiewicz
23.02.2018 12:59
Assassin's Creed Origins cenzuruje piersi i penisy rzeźb w Trybie Wycieczki Fot. zrzut ekranu

Ubisoft wpadł na genialny pomysł wykorzystania toczonej na przestrzeni dziejów gry Assassin's Creed Origins jako narzędzia edukacyjnego, pozwalającego na swobodne rozejrzenie się po przedstawianych starożytnych światach. Tyle tylko, że postanowiono je ocenzurować i wypaczyć.

Assassin's Creed Origins stał się udanym odświeżeniem serii i zebrał całkiem sporo głosów w plebiscycie na najlepszą grę 2017 roku przeprowadzoną wśród Czytelników Antyradio.pl. Wygrał oczywiście Wiedźmin 3: Dziki Gon i nie miało dla Was najmniejszego znaczenia, że gra CD Projekt RED pokazała się dobre dwa lata wcześniej.

Tryb Wycieczki w Assassin's Creed Origins chce uczyć historii

Ubisoft starał się, żeby świat skonstruowany na potrzeby gry był w miarę rzetelny historycznie. Stworzenie pulsujących życiem modeli dawnych cywilizacji okazało się być interesujące dla nauczycieli, którzy dostrzegli w nim potencjał na narzędzie edukacyjne. W taki właśnie sposób powstał tryb Wycieczki.

Zaprojektowana jako rozwinięcie dobrze znanej Bazy Danych Animusa i rozwiązanie mające uczynić grę bardziej przystępną dla nauczycieli i uczniów, Wycieczka wykorzystuje funkcję podświetlonej ścieżki, którą każdy gracz może we własnym tempie podążać do kolejnych punktów zwiedzania, przedstawiających (na przykład) historię najsłynniejszych budowli Egiptu, jego geografię, codzienne życie mieszkańców lub losy historycznych postaci.

Łącznie przygotowano 75 wypraw, których ukończenie ma zając przynajmniej 6,5 godziny – i o wiele dłużej, jeśli uczniowie będą się uważnie rozglądać i przyglądać szczegółom.

O ile jednak w trakcie rozgrywki pokazywano dawne czasy takimi, jakimi mniej więcej były, Wycieczka zabiera do światów gruntownie przemeblowanych przez pruderię i współczesną poprawność polityczną.

Assassin's Creed Origins kłamie na historycznej Wycieczce

Jak tłumaczy Ubisoft, autorzy gry nie widzieli uzasadnienia do przedkładania „historycznego seksizmu” ponad współczesną rozgrywkę prezentującą równouprawnienie:

Z tego powodu w wielu miejscach Assassin's Creed Origins pokazywane są sceny, które w rzeczywistości nie miały miejsca (jak na przykład wspólny udział dziewcząt i chłopców w prowadzonych lekcjach). Co ciekawe, poprawność polityczna zmieniła także działa sztuki – na przykład wazę, na której przedstawiono uczenie tańca dwóch dziewczynek. W grze jedną z nich zastąpił chłopiec.

Tryb Wycieczki pokazuje również zdarzenia zupełnie niepoprawne z historycznego punktu widzenia – na przykład rozgrywanie zawodów gladiatorów w Rzymie na długo przed tym, zanim rzeczywiście stały się rozrywką dla mas.

Ubisoft postanowił także walczyć z pojawiającą się w grze Assassin's Creed Origins pomnikową nagością – w trybie Wycieczki strategiczne obszary (czyli piersi i penisy) zasłonięte się niewinnymi muszelkami.

foto: zrzut ekranu

Jak zdradziło studio, była to decyzja podjęta świadomie po konsultacjach z nauczycielami z całego świata – usunięcie z gry nagości ma zapewnić, że Tryb Wycieczki nie będzie wyklęty w co bardziej konserwatywnych państwach.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.