Asteroida wielkości ciężarówki pędzi w kierunku Ziemi. NASA podało potencjalną datę zderzenia

05.04.2022 17:29
Asteroida wielkości ciężarówki pędzi w kierunku Ziemi. NASA podało potencjalną datę zderzenia Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

W stronę Ziemi pędzi asteroida. NASA ujawniła szacunkowe prawdopodobieństwo uderzenia w naszą planetę oraz datę, kiedy mogłoby do tego dojść

W bliskim otoczeniu Ziemi obserwuje się ponad 17 tysięcy planetoid, w tym ponad 1800 potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Kolejne zderzenie Ziemi z takim obiektem pozostaje więc tylko kwestią czasu. Tylko w 2019 roku NASA zarejestrowała 31 asteroid, które minęły naszą planetę w odległości mniejszej niż odległość z Ziemi na Księżyc.

W stronę Ziemi pędzi asteroida

Jak ustaliła NASA, w kierunku Ziemi pędzi Asteroida 2009 JF1. Agencja podała także dokładną datę i szacunkowe prawdopodobieństwo uderzenia w naszą planetę.

Polecamy

NASA śledzi obiekt za pośrednictwem programu "Sentry". Jest to nowy system mający monitorować asteroidy znajdujące się w niedalekiej odległości od Ziemi. NASA uruchomiła go w ubiegłym roku. Prócz  2009 JF1 system za pomocą pomiarów z różnych teleskopów wyznacza trajektorie kosmicznych skał znajdujących się w pobliżu Ziemi.

Czy cos nam grozi?

2009 JF1 porusza się z prędkością 23,92 km/s. Na podstawie pomiarów naukowcy uznali, że asteroida jest "potencjalnie niebezpieczna". Szansa kolizji wynosi 1 do 140 tysięcy. Jak twierdzi NASA, jest to piąta najniebezpieczniejsza asteroida pod względem wielkości, odległości i prędkości zbliżania się do Ziemi.

Zdaniem agencji 2009 JF1 może uderzyć w Ziemię 6 maja tego roku o godzinie 8.34 rano czasu środkowoeuropejskiego.

Nie ulega wątpliwości, że każde uderzenie większej asteroidy w Ziemię skończyłoby się tragicznie. Jednak rozmiar tragedii zależy od wielu czynników. Prawdopodobieństwo, że asteroida trafi w morze lub ocean jest oczywiście statystycznie większe niż w stały ląd, bowiem ponad 70 proc. powierzchni Ziemi to woda.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.