Asteroida wielkości fortepianu spadła na Ziemię. Zauważono ją zaledwie 2 godziny przed kolizją

16.03.2022 17:27
Asteroida wielkości fortepianu spadła na Ziemię. Zauważono ją zaledwie 2 godziny przed kolizją Fot. Shutternstock

11 marca 2022 o 21:22 TUC mała asteroida uderzyła w Ziemię 470 kilometrów od norweskiej wyspy Jan Mayen. Zauważono ją zaledwie dwie godziny wcześniej!

W bliskim otoczeniu Ziemi obserwuje się ponad 17 tysięcy planetoid, w tym ponad 1800 potencjalnie niebezpiecznych asteroid. Kolejne zderzenie Ziemi z takim obiektem pozostaje więc tylko kwestią czasu.

Asteroida wielkości fortepianu spadła na Ziemię

Asteroidy uderzają w Ziemię regularnie. Często obserwacja obiektów jest utrudniona, zwłaszcza jeśli asteroida krąży między Ziemią a Słońcem. Zdarzają się również przypadki, gdy asteroidy znacznie zbaczają z kursu i mogą stanowić nagłe, realne zagrożenie. Na nasze szczęście większość z obserwowanych obiektów jest zbyt mała, by mogła stanowić realne zagrożenie dla Ziemi.

Polecamy

W miniony piątek 11 marca 2022 o godzinie 20:24 węgierski astronom Krisztián Sárneczky zobaczył tajemniczy obiekt. O 21:28 sfotografował go włoski astronom Enrico Pettarina. Godzinę później, o 22:22, obiekt eksplodował w ziemskiej atmosferze. Do zderzenia doszło nad Arktyką, na południe od norweskiej wyspy Jan Mayen.

Wspólny projekt wczesnego ostrzegania stworzony przez NASA i ESA powstał w 2015 roku. Jednak przygotowania do testów, obliczenia i plany ulegają ciągłym zmianom. Tym razem wszystkie systemy wczesnego ostrzegania zawiodły. Mimo że NASA i ESA zbudowały skomplikowane systemy, które stale monitorują niebo w poszukiwaniu obiektów zagrażających Ziemi, obiekt spostrzegło ludzkie oko.

Prędkość wejściową 2022 EB5 obliczono na około 18 km/s. Ustalono, że fragmenty asteroidy najprawdopodobniej wpadły do oceanu. Eksplozja obiektu mogła mieć moc porównywalną do detonacji 2 tysięcy ton trotylu.
Źródło: TwojaPogoda.pl / NASA.

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.