Atak smogu w Warszawie - mieszkańcy ratowani darmową komunikacją

Michał Tomaszkiewicz
15.12.2016 09:41
Atak smogu w Warszawie - mieszkańcy ratowani darmową komunikacją Fot. Greenpeace Polska, CC BY-ND 2.0

Osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz – alarmuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Ze względu na niebezpiecznie wysokie zanieczyszczenie powietrza z komunikacji miejskiej w Warszawie można korzystać 15 grudnia 2016 za darmo.

Jeśli zastanawialiście się, czy rzeczywiście jakość powietrza w Polsce może być tak alarmująco niska, jak wskazują ostatnie raporty – według których nikt w Europie nie ma wdycha większej ilości chorobotwórczych zanieczyszczeń niż Polacy – to dostaliście właśnie odpowiedź. W desperackiej próbie zmniejszenia smogu w Warszawie władze stolicy podjęły decyzję o udostępnieniu komunikacji miejskiej zupełnie za darmo. Koszty mogą iść w miliony.

ZTM wydało w tej sprawie oficjalny komunikat:

Bezpłatne przejazdy obowiązują od początku do końca kursowania linii dziennych w pierwszej i drugiej strefie biletowej, we wszystkich środkach komunikacji miejskiej ZTM (pociągach KM i WKD w strefie Wspólnego Biletu) oraz autobusach linii L i Ł. Bezpłatne jest również korzystanie z parkingów P+R.

Wygląda na to, że aplikacja podająca informacje o jakości powietrza wprost z położonych w pobliżu użytkownika stacji pomiarowych może stać się niezbędna dla każdego posiadacza smartfona. Żartowaliśmy, że dzięki niej będzie wiadomo, czy można oddychać – dziś, czekając na zapowiedziany atak smogu, nie jest nam już tak wesoło. 

foto: WIOŚ Fot. foto: WIOŚ

Autobusy, tramwaje i metro za darmo mają skłonić kierowców do pozostawienia samochodów i co za tym idzie – zmniejszenia ilości spalin emitowanych do atmosfery. Decyzja została podjęta po ostrzeżeniu wystawionym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który prognozuje znaczne pogorszenie jakości powietrza w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Władze Warszawy sięgają po każdy sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń – apelują na przykład, żeby nie palić 15 grudnia 2016 roku w kominkach. Przypominają także, żeby w domowych piecach nie spalać śmieci ani odpadów.

W oficjalnym komunikacie pojawiło się także sugestia, żeby w miarę możliwości pozostać w domu. Najbardziej narażone na szkodliwe działanie smogu mają być dzieci, seniorzy oraz osoby mające problemy z drogami oddechowymi i układem krążenia.

Niebezpieczny wzrost zanieczyszczenia powietrza to skutek spadku temperatury powietrza (co powoduje zwiększenie intensywności ogrzewania domów) oraz niską prędkość wiatru (przez co zanieczyszczenia pozostają w rejonie emisji). Atak smogu zacznie się w okolicach godziny 16, kumulacja przypadnie na godzinę 21 - wtedy nad zdecydowaną większością Warszawy znajdzie się powietrze o bardzo złej jakości. Z prognozą godzinową można zapoznać się na stronie WIOŚ.

Boicie się już oddychać?

Oczyszczasz powietrza - jak działa?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.