Pogoda
26.01.2018 13:49

Czy aplikacja AudioMovie ma szanse zrewolucjonizować kino?

Projekt AudioMovie jest prostą i oczywistą odpowiedzią na potrzeby widzów. Tak niezbędną, że aż dziwi, że powstał dopiero teraz. 

Czy aplikacja AudioMovie ma szanse zrewolucjonizować kino?
foto: antyradio.pl

W czwartek, 25 stycznia 2018 roku w warszawskim kinie Elektronik odbyła się konferencja poświęcona nowatorskiemu projektowi o nazwie AudioMovie. Prowadzący konferencję Adam Piasecki (z Zakładu Naukowo-Badawczego w Instytucie EMAG), dr Anna Jankowska (Prezes Fundacji Siódmy Zmysł i asystent w Katedrze do Badań nad Przekładem i Komunikacją Między-kulturową UJ) i Mariusz Trzeciakiewicz (Założyciel i prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka) opowiadali o opracowanej w ramach projektu aplikacji, mającej umożliwić oglądanie filmów osobom niewidomym, niedowidzącym, a także obcokrajowcom i osobom starszym. 

Aplikacja AudioMovie

Pomysł na to, by umożliwić osobom o słabym wzroku większe uczestnictwo w kulturze filmowej, wydaje się być dość oczywisty, a jednak to zespół tworzący AudioMovie w 2018 roku okazał się być pionierski w tej dziedzinie. Zaproponowana przez nich aplikacja jest niczym innym, jak zbiorem audioodeskrypcji, które można odsłuchać na swoim smartfonie i z pomocą własnych słuchawek, podczas seansu w kinie. By otrzymać dostęp do właściwej ścieżki dźwiękowej, należy zeskanować kod QR z biletu kinowego i wybrać odpowiednią opcję. Aplikacja oferuje bowiem nie tylko audiodeskrypcję, ale także opcję lektora czy - w przyszłości - nawet dubbingu. Wszystko to ma sprawić, by osoby młodsze i starsze, pełno i niepełnosprawne mogły razem współuczestniczyć w seansach filmowych. Korzystając z AudioMovie można bowiem obejrzeć zagraniczny film z napisami z niedowidzącą babcią czy polski film z osobą z zagranicy. Obie będą słuchały ścieżki z lektorem (polskim lub angielskim) za pośrednictwem aplikacji. 

By uczestnicy konferencji mieli możliwość przetestowania aplikacji, zorganizowano pokaz oscarowego filmu „Twój Vincent” z dostępem do audiodeskrypcji za pośrednictwem AudioMovie.

audiomovie 1

 

Kiedy aplikacja AudioMovie będzie dostępna dla wszystkich?

Sama aplikacja dostępna jest już teraz. Można ją pobrać zarówno na Iphony, jak i telefony z systemem Android. Problem tkwi jednak w tym, że na razie niewiele to daje. Baza filmów nie została bowiem jeszcze uzupełniona, a kina nie posiadają biletów opatrzonych kodami QR do uruchamiania audiodeskrypcji. Twórcy projektu są aktualnie na etapie prezentowania swojego pomysłu i dogadywania się z dystrybutorami i kiniarzami, bez udziału których aplikacja nie ma niestety racji bytu. 

Wierzymy jednak, że tak właściciele kin, jak i firmy odpowiedzialne za dystrybucję filmów, pochylą się nad pomysłem AudioMovie, gdyż tak naprawdę nic na nim nie tracą, a jedyne co może im przynieść to dodatkowy zysk. 

Kto jest pomysłodawcą aplikacji AudioMovie?

Projekt jest realizowany przez konsorcjum instytucji naukowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Każde z nich wnosi do projektu wiedzę, doświadczenie i zasoby kadrowe. To synergiczne podejście do tematu pozwala tworzyć nowoczesny i niezawodny system, który odpowiada potrzebom użytkowników. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacje Społeczne.

Natalia Hluzow
Tagi: Aplikacja dnia Mobile News News