Czy aplikacja AudioMovie ma szanse zrewolucjonizować kino?

Natalia Hluzow
26.01.2018 13:49
Czy aplikacja AudioMovie ma szanse zrewolucjonizować kino? Fot. antyradio.pl

Projekt AudioMovie jest prostą i oczywistą odpowiedzią na potrzeby widzów. Tak niezbędną, że aż dziwi, że powstał dopiero teraz. 

W czwartek, 25 stycznia 2018 roku w warszawskim kinie Elektronik odbyła się konferencja poświęcona nowatorskiemu projektowi o nazwie AudioMovie. Prowadzący konferencję Adam Piasecki (z Zakładu Naukowo-Badawczego w Instytucie EMAG), dr Anna Jankowska (Prezes Fundacji Siódmy Zmysł i asystent w Katedrze do Badań nad Przekładem i Komunikacją Między-kulturową UJ) i Mariusz Trzeciakiewicz (Założyciel i prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka) opowiadali o opracowanej w ramach projektu aplikacji, mającej umożliwić oglądanie filmów osobom niewidomym, niedowidzącym, a także obcokrajowcom i osobom starszym. 

Aplikacja AudioMovie

Pomysł na to, by umożliwić osobom o słabym wzroku większe uczestnictwo w kulturze filmowej, wydaje się być dość oczywisty, a jednak to zespół tworzący AudioMovie w 2018 roku okazał się być pionierski w tej dziedzinie. Zaproponowana przez nich aplikacja jest niczym innym, jak zbiorem audioodeskrypcji, które można odsłuchać na swoim smartfonie i z pomocą własnych słuchawek, podczas seansu w kinie. By otrzymać dostęp do właściwej ścieżki dźwiękowej, należy zeskanować kod QR z biletu kinowego i wybrać odpowiednią opcję. Aplikacja oferuje bowiem nie tylko audiodeskrypcję, ale także opcję lektora czy - w przyszłości - nawet dubbingu. Wszystko to ma sprawić, by osoby młodsze i starsze, pełno i niepełnosprawne mogły razem współuczestniczyć w seansach filmowych. Korzystając z AudioMovie można bowiem obejrzeć zagraniczny film z napisami z niedowidzącą babcią czy polski film z osobą z zagranicy. Obie będą słuchały ścieżki z lektorem (polskim lub angielskim) za pośrednictwem aplikacji. 

By uczestnicy konferencji mieli możliwość przetestowania aplikacji, zorganizowano pokaz oscarowego filmu „Twój Vincent” z dostępem do audiodeskrypcji za pośrednictwem AudioMovie.

audiomovie 1 Fot. foto: screen z aplikacji

 

Kiedy aplikacja AudioMovie będzie dostępna dla wszystkich?

Sama aplikacja dostępna jest już teraz. Można ją pobrać zarówno na Iphony, jak i telefony z systemem Android. Problem tkwi jednak w tym, że na razie niewiele to daje. Baza filmów nie została bowiem jeszcze uzupełniona, a kina nie posiadają biletów opatrzonych kodami QR do uruchamiania audiodeskrypcji. Twórcy projektu są aktualnie na etapie prezentowania swojego pomysłu i dogadywania się z dystrybutorami i kiniarzami, bez udziału których aplikacja nie ma niestety racji bytu. 

Wierzymy jednak, że tak właściciele kin, jak i firmy odpowiedzialne za dystrybucję filmów, pochylą się nad pomysłem AudioMovie, gdyż tak naprawdę nic na nim nie tracą, a jedyne co może im przynieść to dodatkowy zysk. 

Kto jest pomysłodawcą aplikacji AudioMovie?

Projekt jest realizowany przez konsorcjum instytucji naukowych, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców. Każde z nich wnosi do projektu wiedzę, doświadczenie i zasoby kadrowe. To synergiczne podejście do tematu pozwala tworzyć nowoczesny i niezawodny system, który odpowiada potrzebom użytkowników. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacje Społeczne.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.