Pogoda
20.01.2016 12:11

Auta dla BOR z lodówką i wentylowanymi fotelami

Biuro Ochrony Rządu ogłosiło przetarg na 20 luksusowych limuzyn. I trzeba przyznać, że mają ogromny rozmach...

Auta dla BOR z lodówką i wentylowanymi fotelami
foto: East News

Zgodnie z przygotowaną przez nich dokumentacją, auto musi mieć co najmniej 5,2 m długości. Minimalna moc silnika ma wynosić 408 KM. Szacunkowa wartość zamówienia będzie się wahać od 135 tysięcy do 10 mln euro! Od ogółów, przejdźmy do szczegółów.

Samochód ma mieć napęd na obie osie oraz automatyczną przekładnię biegów z możliwością ręcznej zmiany przełożeń. Na wyposażeniu limuzyn nie powinno także zabraknąć między innymi skórzanej tapicerki, elektrycznie sterowanych, podgrzewanych i wentylowanych siedzeń z przodu i z tyłu, nowoczesnego systemu multimedialnego z nawigacją, odtwarzaczem DVD i tunerem telewizyjnym, gniazdek elektrycznych dla pasażerów tylnego rzędu foteli oraz czterostrefowej klimatyzacji z filtrem przeciwpyłkowym czy lodówki.

Istotnymi elementami są także adaptacyjne zawieszenie, reflektory LED-owe lub laserowe oraz systemy bezpieczeństwa takie jak asystent martwego pola ruchu, pasa ruchu i jazdy nocnej z noktowizorem.

Jakie więc auta spełniają powyższe wymogi? Przede wszystkim flagowe limuzyny niemieckich marek premium, czyli Audi A8, BMW serii 7 oraz Mercedes klasy S. Każdy z nich w tak dogodnie wyposażonej konfiguracji kosztuje ponad pół miliona złotych.

BOR jest zdania, że ten zakup to konieczność przed lipcowym szczytem NATO w Warszawie. A nabycie 20 luksusowych samochodów to jedynie mała kropelka w morzu potrzeb.

Ostatni tak duży zakup pojazdów miał miejsce w 2011 roku – 27 aut kosztowało około 8 milionów złotych, czyli średnio każdy jeden z nich kosztował 300 000 zł.

Tagi: News