Pogoda
16.04.2016 15:20

Auta przyszłości będą wyposażone w czarne skrzynki?

Producenci samochodów, linie lotnicze i osoby odpowiedzialne za nadzorowanie ruchu drogowego w USA zaplanowali spotkanie w celu przedyskutowania możliwego zastosowania czarnych skrzynek w samochodach przyszłości.

Auta przyszłości będą wyposażone w czarne skrzynki?
foto: materiały prasowe

Rozmowy mają się odbyć 22 kwietnia 2016 roku. Wezmą w nich udział między innymi Mark Rosekind – administrator National Highway Traffic Safety Administration – oraz Michael Huerta, będący szefem Federalnej Administracji Lotnictwa.

Sam pomysł narodził się dzięki sukcesowi osiągniętemu przy współpracy linii lotniczych i władz, które po zastosowaniu czarnych skrzynek były w stanie zredukować liczbę śmiertelnych wypadków o 83% w latach 1998-2008. Kluczowa będzie odpowiedź na pytanie, czy zastosowanie podobnego rozwiązania może się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa również na drogach.

Podczas spotkania sztab osób będzie rozważać wykorzystanie urządzenia podobnie działającego do czarnych skrzynek, zbierającego wszelkie możliwe informacje pomocne w ustalaniu przyczyn wypadków. Kolejnym istotnym tematem ma być kwestia samych szkoleń kierowców. Zmiana metod i zakresu nauczania może znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Przełom mógłby także nastąpić w momencie zastosowania urządzeń, mających na celu uniemożliwienie uruchomienia pojazdu przez osoby niezdolne do prowadzenia, będące pod wpływem niedozwolonych substancji.

Jedno jednak jest pewne – cały proces wdrażania na masową skalę jakichkolwiek przełomowych rozwiązań zajmie długie lata, przez co w międzyczasie dojdzie do wielu śmiertelnych w skutkach wypadków, które można uniknąć. Już teraz powoli zarysowuje się nowa wizja przyszłości branży motoryzacyjnej. Producenci prężnie rozwijają technologie elektryczne, a także samochody w pełni autonomiczne. Te ostatnie mogą wyeliminować raz na zawsze czynnik błędu kierowcy. W końcu on tak mocno rzutuje na wypadki, do których codziennie dochodzi.

Właśnie z myślą o przyspieszeniu rozwoju sektora autonomicznych technologii ma powstać specjalna seria ROBORACE. Twórcy chcą udowodnić światu, że już dzisiaj dysponujemy odpowiednimi narzędziami przyszłości, które póki co mogą być wykorzystywane wyłącznie w specyficznych warunkach. Poza tym, ich zdaniem na świecie istnieje wiele niezależnych talentów, które mogą wnieść bardzo dużo do tej nowej inicjatywy. Dlatego nowa platforma ma być swoistym katalizatorem rozwoju.

Z myślą o bezpieczeństwie swoje pojazdy nieustannie rozwija Volvo, które planuje opracować na tyle skuteczne rozwiązania, dzięki którym w ich nowych samochodach produkowanych od 2020 roku nikt nie zginie.

Swoją drogą, wolelibyście powierzyć swoje życie w ręce przypadkowego kierowcy z odpowiednimi uprawnieniami, czy może zdalibyście się na łaskę autonomicznego Audi?

Czekamy na Wasze odpowiedzi.

Tagi: News