Pogoda
16.05.2016 15:22

Autonomiczna broń USA zabije za wpis na Facebooku

Sztuczna inteligencja, która sama wynajdzie zagrażającą bezpieczeństwu kraju osobę analizując wpisy na Facebooku, Twitterze, Instagramie i blogach brzmi jak żywcem wyjęta z kart powieści Science Fiction. System został jednak opisany w oficjalnych dokumentach Departamentu Obrony USA.

Autonomiczna broń USA zabije za wpis na Facebooku
foto: kadr z filmu

„Human Systems Roadmap Review” przedstawia założenia rozwoju armii Stanów Zjednoczonych (i przy okazji także wojsk sojuszniczych, operujących w ramach NATO) na najbliższe kilkadziesiąt lat.

Jednym z głównych wyzwań wymienionych w raporcie jest konieczność sprawnego nawigowania wśród coraz większej ilości pojawiających się w internecie danych – oznacza to śledzenie aktywności i komunikacji w mediach społecznościowych między grupami osób uznanych za podejrzane czy też wyławianie fałszywych kont i profili, których działalność może wpłynąć na zagrożenie bezpieczeństwa USA.

Wskazywane przez system sztucznej inteligencji osoby sprawiające problemy (lub mogące się nimi stać w przyszłości dzięki czynionym przez system przewidywaniom) mogą zostać „zlikwidowane” przez autonomiczne maszyny bojowe.

foto: Human Systems Roadmap Review

Dokument zakłada co prawda, że ludzie mają mięć „znaczną” kontrolę nad tym procesem, jednocześnie zauważa jednak, że Sztuczna Inteligencja może podejmować decyzje zdecydowanej szybciej niż żołnierz. W tekście można znaleźć ponadto informacje o możliwości wyznaczania celu także wśród cywili oraz o możliwych „akceptowalnych stratach” wśród osób postronnych.

Informacje pochodzące z raportu uzupełniane są przez dane pochodzące z wcześniej udostępnionych opracowań. „Autonomous Horizons: System Autonomy in the Air Force” jasno pokazuje, jaką wizję przyszłych sił zbrojnych mają Stany Zjednoczone.

foto: Autonomous Horizons: System Autonomy in the Air Force

Departament Obrony USA jest zdania, że w ciągu 15 lat może powstać cały autonomiczny system, który będzie automatycznie wyznaczał cele i decydował o zabiciu groźnej osoby, a następnie planował logistycznie przeprowadzenie odpowiedniej misji i wyznaczał jakie rodzaje autonomicznej broni mają zostać użyte.

Wojskowi mają nadzieję, że system monitoringu będzie w stanie przewidzieć powstanie niebezpieczeństwa z wyprzedzeniem 48-72 godzin – da to wystarczająco dużo czasu na reakcję i uderzenie wyprzedzające. Wszystko ma być zgodne ze strategią minimalizacji kosztów oraz redukowaniem czasy pracy analityków.

Myślicie, że doczekamy czasów jak z „Terminatora”?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Terminator