Pogoda
20.06.2016 16:33

Autonomiczny minibus Olli

Amerykańska firma znana ze stworzenia terenowego coupe Rally Fighter, opracowała kolejny projekt.

Autonomiczny minibus Olli
foto: materiały prasowe

Tym razem marka Local Motors zaprezentowała autonomicznego, elektrycznego minibusa, który może przewieźć do 12 osób. Idea zakłada możliwość jego wezwania w wybrane miejsce za pomocą aplikacji. Pojazd wykorzystuje radary, kamerę i GPS, dzięki czemu może poruszać się wzdłuż wybranej trasy, dokonując odpowiednich korekt w zależności od potrzeb, zapobiegając ewentualnym kolizjom. Docelowo wszystkie minibusy w czasie aktywności mają być stale monitorowane przez nadzorcę. I to właśnie on będzie odpowiedzialny w momencie, gdy dojdzie do wypadku.

Olli korzysta z zaawansowanej technologii, dzięki której może komunikować się ze swoimi pasażerami, odpowiadając na pytania na temat konstrukcji, funkcji i designu pojazdu. Jest w stanie również zaproponować listę miejsc – np. restauracji – znajdujących się wzdłuż trasy.

W przeciwieństwie do reszty projektów, z których zasłynął Local Motors, Olli został opracowany we własnym zakresie przy użyciu elementów 3D stworzonych ze stali i aluminium. Dzięki silnikowi elektrycznemu ten minibus jest w stanie rozpędzić się do prędkości zaledwie 40 km/h, choć ostatecznie firma ma zamiar polepszyć ten parametr.

Z tego też powodu Olli może jedynie działać na zaledwie kilku drogach publicznych. Jednak docelowo Amerykanie chcą, by ich produkt był wykorzystywany głównie w takich miejscach jak lotniska i kampusy uniwersyteckie.

Przy samym projekcie brały udział zewnętrzne firmy, o czym wspomniał John B. Rogers, współzałożyciel i dyrektor generalny Local Motors:

"

Nad Ollim cicho pracowaliśmy przez ostatnie 12 miesięcy z naszą kreatywną społecznością. To debiut Local Motors jeśli chodzi o technologie autonomiczne. Teraz jesteśmy gotowi przyspieszyć adaptację tego typu rozwiązań, stosując nowoczesny system w niemalże każdym z opracowanych przez nas pojazdów. "

Ze współpracy zadowolona jest również firma IBM, czego dowodem są słowa Harrieta Greena, generalnego menedżera IBM Watson Internet of Things:

"

IBM z entuzjazmem podeszło do wyzwania polegającego na uzbrojeniu Olliego w nowoczesną technologię, wynikiem czego jest unikatowy, spersonalizowany system, który może zrewolucjonizować przyszłość transportu. "

Pod koniec roku Olli będzie pracować w placówkach firmy Local Motors w Maryland, Danii, Miami, a także w Las Vegas.

Tagi: News