Autonomiczny samochód Ubera zabił przechodnia

Michał Tomaszkiewicz
20.03.2018 12:38
Autonomiczny samochód Ubera zabił w czasie testów przechodnia|undefined Fot. kadr z wideo

Podczas testów floty autonomicznych samochodów należących do Ubera doszło do tragedii – jeden z pojazdów potrącił przechodzącą przez ulicę 49-letnią kobietę, która zmarła w szpitalu wskutek doznanych obrażeń.

Do wypadku doszło w godzinach wieczornych w mieście Tempe w Arizonie. Uber testuje technologię autonomicznych samochodów właśnie w okolicach Phoenix, w San Francisco, w Los Angeles oraz w Toronto.

Pierwsza śmiertelna ofiara autonomicznego samochodu

O przebiegu samego wypadku nie wiadomo jeszcze zbyt wiele. Potrącona kobieta przechodziła przez ulicę w miejscu, gdzie nie było przejścia dla pieszych. W chwili zdarzenia samochód Ubera znajdował się w trybie autonomicznym.

To pierwszy w historii przypadek, gdy człowiek zginął potrącony przez samosterujący samochód.

Na fotelu kierowcy, zgodnie z przepisami, siedziała kobieta, której zadaniem było przejęcie kontroli nad samochodem w razie pojawienia się niebezpiecznej sytuacji. Do przejścia na sterowanie ręczne jednak nie doszło.

Program testów autonomicznych samochodów Ubera został natychmiast wstrzymany, a szef korporacji przekazał rodzinie zmarłej kondolencje.

Samochód, który brał udział w wypadku, został zarekwirowany przez policję na czas śledztwa mającego wyjaśnić okoliczności zdarzenia.

Autonomiczne samochody przyszłością motoryzacji

Praktycznie wszyscy producenci samochodów pracują technologią autonomicznej jazdy. Według analityków, już za kilka lat samosterujące się samochody mają stać się standardem.

Zrezygnowanie z udziału człowieka przy kierowaniu samochodem ma poprawić bezpieczeństwo na drogach – do śmiertelnego wypadku autonomiczne samochody brały udział tylko w kilku stłuczkach, i to nie ze swojej winy.

Autonomiczne pojazdy mogą komunikować się między sobą, przekazując sobie informacje o prędkości, wykonywanym manewrze czy niebezpieczeństwie na drogach.

Uber zamierza postawić w przyszłości właśnie na flotę samosterujących się pojazdów. Rozwijana przez niego technologia interesuje także motoryzacyjnych gigantów – chęć korzystania z rozwiązań stworzonych przez Ubera zadeklarowała Toyota.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.