Pogoda
29.01.2020 11:31

Autonomiczny tramwaj na torach w Krakowie. Pierwszy kurs zakończony sukcesem

Autonomiczne samochody są coraz bliższe oficjalnego wjechania na publiczne drogi. W Krakowie postawiono na samojeżdżące tramwaje, które mają kursować po mieście bez motorniczego. Pierwszy test przeprowadzono w nocy; wyszedł idealnie.

autonomiczny tramwaj w Krakowie
foto: materiały prasowe miasta Kraków

Autonomiczne pojazdy jeżdżą o wiele bezpieczniej niż ludzie. Nie tylko są w stanie dostrzec więcej szczegółów otoczenia i z wyprzedzeniem reagować na potencjalnie niebezpieczne sytuacje, mogą też się ze sobą komunikować, przekazując informacje o ruchu drogowych i zagrożeniach.

Producenci aut coraz śmielej zapowiadają, że od autonomicznej rewolucji dzielą już nas nawet nie lata, lecz tylko miesiące. Tesla wyposaża wszystkie samochody w komplet czujników i komputerów, tak by po certyfikowaniu aut do samodzielnej jazdy móc włączyć tę opcję aktualizacją oprogramowania.

Autonomiczny samochód Ubera zabił w czasie testów przechodnia
Autonomiczny samochód Ubera zabił w czasie testów przechodnia
Przeczytaj także Autonomiczny samochód Ubera zabił przechodnia

Autonomiczny tramwaj wpisuje się doskonale w trend automatyzacji transportu. Kraków ma szansę na bycie światową awangardą w komunikacji miejskiej dzięki pracom prowadzonym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Politechnikę Krakowską oraz Newag. Swój wkład ma także Cybid i Medcom.

Pierwszy w Polsce autonomiczny przejazd tramwaju w Krakowie. Komputer zastąpił motorniczego

Test odbył się w nocy z 27 na 28 stycznia 2020. Autonomiczny tramwaj własnymi siłami przejechał trasę z przystanku Muzeum Narodowe do Cichego Kącika.

"

System na podstawie nawigacji satelitarnej oraz pomiaru przebiegu drogi, pozwala na automatyczne zatrzymywanie i ruszanie tramwaju z przystanków (otwarcie, zamknięcie drzwi i uruchomienie sygnału ostrzegawczego przed ruszeniem), reaguje na ograniczenia prędkości, izolatory sekcyjne itp. "

Jedną z mocnych stron autonomicznego tramwaju jest możliwość dostosowywania prędkości jazdy do cykli sygnalizacji świetlnej, tak by płynnie przejeżdżać pomiędzy przystankami korzystając z „zielonej fali”.

W pierwszej fazie autonomiczne tramwaje będą pełnić funkcje asystenta dla motorniczego.

"

Nadzór nad pracą motorniczego będzie odbywał się w zakresie: czuwania nad prędkością – zwalnianie w przypadku, gdy motorniczy jedzie za szybko w stosunku do wymagań, przerywania rozruchu przy izolatorach sekcyjnych, wykrywania przeszkód i weryfikowania możliwości przejazdu – dostosowanie prędkości, automatyzacji rozruchu i hamowania przystankowego i przy sygnalizacji świetlnej, opcjonalnie – komunikacji z sygnalizacją świetlną i dostosowaniem prędkości do cyklu świateł, tak by zapewnić płynny przejazd. "

Celem projektu jest wdrożenie autonomicznego tramwaju do codziennego ruchu miejskiego. Nie podano, kiedy można spodziewać się inauguracji takiej linii, wiadomo tylko, że następne testy zaplanowano na 2020 rok.

Zobacz także: Jadąca bez kierowcy Tesla nie zatrzymała się na znaku „Stop”. Kto dostanie mandat? [WIDEO] 

Wsiedlibyście do autonomicznego pojazdu?

Tagi: Duperele