Pogoda
01.03.2017 10:33

Autopilot Tesli korzysta z 2 zamiast 8 kamer

Funkcja autopilota Tesli budzi sporo kontrowersji praktycznie od momentu pojawienia się w  seryjnie produkowanych przez firmę Elona Muska samochodach.

Autopilot Tesli korzysta z 2 zamiast 8 kamer
foto: kadr z wideo

Co rusz system pozwalający na autonomiczną jazdę jest dopracowywany. A co za tym idzie – pojawiają się nowe aktualizacje, udoskonalające funkcję autopilota. Samochody korzystające z tej technologii dysponują 8 kamerami, przy czym jak zauważył jeden z właścicieli – tylko dwie z nich są używane podczas autonomicznej jazdy. Jak to sprawdził? Po prostu zaklejał taśmą kolejne z nich, sprawdzając jaki to ma wpływ na działanie systemu.

Elon Musk nie ukrywa, że w przypadku niektórych pojazdów niezbędne jest skalibrowanie kamer przez serwis. Co więcej, przestrzega przed beztroskim korzystaniem z autopilota przynajmniej do czasu, gdy dane z setek milionów mil zostaną zgromadzone i przeanalizowane. Ma to nastąpić już wkrótce.

Eksperyment z taśmą przeprowadził jeden z właścicieli Modelu S z Arizony, który swoimi rezultatami podzielił się na łamach strony zrzeszającej fanów marki. Zdaniem niektórych, system autonomicznej jazdy w Tesli korzysta wyłącznie z jednej kamery, przy czym zaklejenie innej mogło wpłynąć na jej działanie. Funkcja jest wspomagana przez przedni radar. Jednak według zapewnień producenta już wkrótce auta wyprodukowane przez firmę Elona Muska mają korzystać z nowego systemu rozpoznawania obrazu „Tesla Vision”.

O możliwościach autopilota przekonało się wiele osób, w tym kierowca, którego samochód był w stanie samoistnie zawieźć do szpitala, co najprawdopodobniej uratowało mu życie. Los okazał się być znacznie mniej przychylny dla 45-letniego mężczyzny, który zginął w wypadku, do którego doszło w momencie, gdy Tesla Model S była prowadzona przez system autonomiczny. Tym samym Joshua Brown stał się pierwszą ofiarą śmiertelną autopilota.

Niedługo po tym wypadku niemiecki rząd ostrzegł właściciel samochodów marki Tesla przed używaniem systemu autonomicznej jazdy, uznając go za stanowiącego niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. Szczególnie do serca takie wiadomości powinny wziąć osoby bezkarnie ufające autopilotowi – najmniej odpowiedzialni z nich potrafili uruchomić tę funkcję i zasnąć...

Tagi: Duperele