„Avengers: Endgame” – analiza naukowa analnej teorii o pokonaniu Thanosa przez Ant-Mana [WIDEO]

Michał Tomaszkiewicz
12.04.2019 12:10
„Avengers: Endgame” – analiza naukowa analnej teorii o pokonaniu Thanosa przez Ant-Mana [WIDEO] Fot. kadr z wideo

To może być najpopularniejsza teoria fanów dotycząca sposobu pokonania Thanosa w „Avengers: Endgame” – Ant-Man ma według niej wślizgnąć się do odbytu złoczyńcy i powiększyć się do ludzkich rozmiarów, rozszarpując Szalonego Tytana na strzępy. Czy jest to możliwe z fizycznego punktu widzenia? Niech przemówią równania.

Paul Rudd co prawda oficjalnie zdeptał nadzieje fanów na pokonanie Thanosa w taki sposób, zagorzali miłośnicy tej teorii wciąż mają jednak nadzieję, że to tylko część zapowiedzianych przez braci Russo działań dezinformacyjnych, mających konfundować widzów co do prawdziwego rozwoju wydarzeń w wieńczącym trzecią fazę Kinowego Uniwersum Marvela filmie.

Czy akcja #Thanus dojście do skutku? Teoria o rozerwaniu Thanosa od środka przez Ant-Mana zalicza się raczej do tych mniej prawdopodobnych (delikatnie mówiąc) – inne pomysły fanów (a nawet jeden nasz własny) pokazaliśmy w spisie najgłupszych teorii dotyczących „Avengers: Endgame”.

Przeczytaj także

Małe prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia nie oznacza jednak, że wykonalnością analnej teorii fanów nie może zająć się nauka. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych wzorów oraz analizie filmów w celu estymacji kluczowych wartości, jakie należy do nich podstawić, dostaliśmy odpowiedź na pytanie, czy Ant-Man może rozerwać Thanosa rozszerzając mu się w jelicie.

Przeczytaj także

Ant-Man w odbycie Thanosa – czy według nauki zabiłoby to złoczyńcę?

Rozważania nad fizyczną wykonalnością zamachu na życie Thanosa przez jego odbyt rozpoczęto od konkluzji, że Ant-Man nie musiałby wcale powiększać się do swoich pełnych rozmiarów, żeby spowodować śmierć Tytana – powołano się przy tym na badania naukowe, według których samo przerwanie ściany jelit i wypuszczenie znajdującego się w nich mikrobiomu do organizmu kończy się zgonem w 11-81% przypadków.

Uznano więc, że jeśli Ant-Man powiększając się będzie w stanie rozerwać intestinum crassum Thanosa, jego misja z dużym prawdopodobieństwem skończy się sukcesem.

Żeby móc wyliczyć, czy jest to fizycznie możliwe, trzeba było wyliczyć dwie wartość – siłę, z jaką oddziałuje rozszerzający swoją objętość Scott Lang na otoczenia oraz wytrzymałość jelit na rozerwanie. W pierwszym przypadku przeanalizowano filmy Marvela i wyliczono przybliżoną wartość wywieranego ciśnienia na otoczenia dzięki scenie z obrazu  „Ant-Man i Osa”, w której bohaterowie powiększają się jadąc mikrobusem pod drugim samochodem i wyrzucają go w powietrze. Patrząc na czas lotu oraz jego trajektorię można było określić, jaką trzeba było przyłożyć siłę.

Zobacz także: >> Co wiemy już o "Avengers: Endgame"? <<

Drugą wartość wzięto wprost z literatury – okazało się, że naukowcy skrupulatnie zbadali, jak wytrzymałe na rozerwanie są jelita.

Czy Ant-Man może zabić Thanosa, powiększając się mu w odbycie? Odpowiedź znajdziecie na filmie poniżej:

Jak widać, z fizycznego punktu widzenia teorię fanów należy uznać jako mit – jedyne, co mógłby osiągnąć Ant-man, to zaklinowanie się w jelicie Thanosa.

Wydaje się jednak, że mogło dojść do nietrywialnego błędu podczas przyjmowania założeń – siłę niezbędną do wyrzucenia mikrobusa w powietrze przypisano powierzchni dachu auta o orygilanych rozmiarach, podczas gdy na filmie widać, że wywiera ją zminimalizowany model.

Oznacza to, że Ant-Man może jednak podczas powiększania napierać na otoczenie z siłą pozwalającą mu na przebicie jelit. Pytaniem otwartym pozostaje, jak o ile tkanka Thanosa jest wytrzymalsza od ludzkiej.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.