Axl Rose żąda wykasowania swoich zdjęć z internetu

Michał Tomaszkiewicz
06.06.2016 17:25
Axl Rose żąda wykasowania swoich zdjęć z internetu Fot. Owen Sweeney / Rex Features / East News

Axl Rose zaczął walkę prawną o usunięcie z internetu części swoich zdjęć, powołując się na ustawę DMCA pozwalającą chronić własność intelektualną. Zobaczcie, o jakie ujęcia chodzi, dopóki jeszcze możecie.

Walka z niezbyt udaną fotografią wokalisty Guns N' Roses oraz AC/DC zaczęła się 31 maja 2016 roku – wtedy właśnie Google oraz Blogspot otrzymały wezwanie do usunięcia zrobionego w 2010 roku podczas występu w Kanadzie zdjęcia.

Axl Rose, w imieniu którego działa firma Web Scheriff, oczekuje od adresatów wiadomości usunięcia wskazanej fotografii. Jest to standardowa procedura – każdego dnia giganci pokroju wyszukiwarki Google czy serwisu YouTube otrzymują tysiące wskazań nielegalnego wykorzystania materiałów chronionych prawami autorskimi.

Zapisy DMCA mówią, że przedsiębiorstwo nie może zostać pozwane za udostępnianie przez użytkowników jego usług pirackich treści, o ile niezwłocznie po wskazaniu ich przez prawowitego właściciela zostaną one usunięte. Linki dołączone wraz z tekstem wezwania wskazują na jedno zdjęcie.

Axl Rose wskazał jako nielegalnie użytkowaną fotografię, na której widać nieco ponadmiarowych kilogramów. Ujęcie posłużyło jako podstawa do memów, które – jeśli plan wokalisty się powiedzie – znikną na dobre z internetu.

Na razie można je zobaczyć w naszej galerii – na wszelki wypadek trzeba to jednak zrobić szybko.

Od wpłynięcia żądania do Google upłynął tydzień, mimo to fotografia jest ciągle dostępna. Jak się bowiem okazało, Axl Rose jest co prawda na kwestionowanym zdjęciu – ale nie oznacza to automatycznie, że jest właścicielem praw autorskich.

Sprawa jest skomplikowana. Autorem zdjęcia jest Boris Minkevich, jednak Web Scheriff twierdzi, że wszyscy wchodzący na koncerty fotografowie podpisują oświadczenie o zrzeczeniu się praw autorskich na jego rzecz.

Z radością potwierdzamy, że oficjalni i akredytowani fotografowie na koncertach Axla Rose’a podpisują umowy, na mocy których określane są obszary, w których można używać wykonanych zdjęć oraz przenoszą prawa autorskie do fotografii na odpowiednią firmę świadczącą usługi dla Rose’a.

Które zdjęcie Axla Rose’a spodobało się Wam najbardziej?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.