Pogoda
08.09.2016 11:11

BMW serii 5 w zwiastunie

Bawarczycy przypomnieli o jednej z najważniejszych premier motoryzacyjnych 2016 roku – jaką ma być debiut serii 5 roboczo nazwanej G30 – przygotowując zwiastun zapowiadający nadejście nowego modelu.

BMW serii 5 w zwiastunie
foto: kadr z wideo

W połowie lipca 2016 roku BMW opracowało pożegnalne M5 Competition Edition, w hołdzie dla generacji F10. Limitowana do 200 egzemplarzy seria otrzymała silnik o pojemności 4,4 litra i mocy 600 KM oraz 700 Nm maksymalnego momentu obrotowego, przekazywanego na tylne koła za pośrednictwem automatycznej, dwusprzęgłowej przekładni.

Następnie, pod koniec sierpnia 2016, niemiecki producent samochodów opublikował krótkie wideo, promujące nowy system stworzony z myślą właśnie o nowej serii 5. Remote View 3D ma pozwalać na zdalne monitorowanie otoczenia pojazdu. W celu skorzystania z funkcji, należy sparować smartfona z systemem multimedialnym za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na systemy Android oraz iOS. Nowoczesne rozwiązanie oparto o wbudowaną w samochodzie kamerę, która ma służyć przede wszystkim podczas parkingowych manewrów.

Tym razem w nowym, 1-minutowym filmiku, możemy zobaczyć zarys tyłu nowego BMW serii 5. W oczy rzucają się przede wszystkim światła LED z kloszami o nieco przeprojektowanym kształcie, które wydają się być nieco smuklejsze w stosunku do tych, znanych z modelu poprzedniej generacji:

Pojazd opracowano na nowej platformie CLAR – do stworzenia której wykorzystano aluminium, włókna węglowe oraz stal o wysokiej wytrzymałości – co poskutkowało w redukcji masy własnej o co najmniej 80 kilogramów.

Pod maskami BMW serii 5 będą mogły znaleźć jednostki o pojemności od 2 do 4,4 litra. Najsłabszym wariantami mają być 2-litrowe, turbodoładowane, 4-cylindrowe silniki benzynowe oraz wysokoprężne. Gamę wzbogaci hybryda plug-in oraz topowy model M5 napędzany 4,4-litrową jednostką twin-turbo V8.

O klientów bawarski samochód będzie rywalizować z takimi klasowymi tuzami jak Volvo S90, Mercedesem klasy E, Jaguarem XF, Lexusem GS oraz Audi A6.

Pod względem technologicznym można spodziewać się, że seria 5 będzie wykorzystywać rozwiązania znane ze starszego i większego brata – serii 7 – między innymi autonomiczne funkcje, laserowe lampy oraz obsługę gestami.

Niemiecki producent nie zdradził gdzie zadebiutuje ich najnowszy model. W grę wchodzą dwie imprezy motoryzacyjne – Paris Motor Show pod koniec września 2016 lub Detroit Auto Show w styczniu 2017.

Tagi: News BMW