Pogoda
03.03.2017 09:01

BOR rozważa zakup Maybacha

Rozbite w wypadku w Oświęcimiu Audi A8 L Security stanowi dowód w sprawie wypadku. Dlatego Biuro Ochrony Rządu szuka nowego samochodu dla premier Beaty Szydło. Jakie auta wchodzą w grę?

BOR rozważa zakup Maybacha
foto: materiały prasowe

Lista samochodów, które spełniają zapotrzebowania BOR jest krótka i zamyka się w zaledwie 4 pozycjach. Wśród nich są Audi A8 L Security, BMW serii 7 High Security, Mercedes S 600 Guard oraz Mercedes-Maybach S 600 Guard. Szczególnie zainteresowanie wzbudza ten ostatni model, który spełnia najwyższe standardy, o czym świadczy certyfikat ochrony balistycznej VR10. Oznacza to, że auto jest odporne na ostrzał z broni maszynowej, wykorzystującej pociski o stalowym rdzeniu, a także na granaty.

Stalowe zbrojenia, specjalne szkło oraz dodatkowe opancerzenia podłogi i dachu zapewniają odpowiednią odporność na siłę eksplozji całemu pojazdowi: zmierzone wartości ciśnienia we wnętrzu pojazdu są znacznie niższe od dopuszczalnych wartości granicznych.

Bardzo istotnym aspektem bezpieczeństwa jest kontrola nad pojazdem w sytuacjach ekstremalnych. Niekorzystnie działają dodatkowe, zintegrowane elementy ochronne i opancerzenia, zważywszy na dodatkową masę. Jak jednak twierdzi producent – mimo tych zmian, S 600 Guard oferuje odpowiednie właściwości jezdne. Dysponuje powiększonymi 6-tłoczkowymi zaciskami hamulcowymi, które są wydajniejsze i umożliwiają skuteczne wyhamowanie pojazdu, takie jak w pojazdach bez opancerzenia, co dowiodły testy.

S 600 Guard został wyposażony w zwartą płytę podłogową, dzięki czemu wraz ze wzmocnionym opancerzeniem tunelu skrzyni biegów zapewnia całopowierzchniową ochronę. O ustanowieniu nowych standardów ochrony świadczy fakt, że ten model Mercedesa jest odporny nawet na jednoczesny wybuch dwóch ręcznych granatów HG 85.

Cena też jest z górnej półki. Za Mercedesa-Maybacha S 600 Guard przyjdzie nam zapłacić od 470 000 euro, co mieści się w kwocie zamówienia przygotowanego na 2 032 520,33 zł netto.

Tagi: News Mercedes Galeria