Pogoda
30.07.2020 12:26

Bakterie sprzed 100 mln lat ożyły. Co o nich wiemy?

Badacze z Japońskiej Agencji Badań Morskich i Geologicznych odkryli pradawne bakterie na dnie morza. Gdy je "nakarmili", okazało się, że wciąż są żywe.

Bakterie sprzed 100 mln lat ożyły
foto: Shuttenstock (zdjęcie poglądowe)

Naukowcy znaleźli mikroorganizmy sprzed 100 mln lat. Bakterie znajdowały się na głębokości 6 km pod dnem morza. Odkrycia dokonano w rejonie Wiru Południowopacyficznego, który jest jednym z najuboższych w składniki pokarmowe miejsc w światowych oceanach.

Naukowcy ożywili bakterie sprzed 100 mln lat

Odkrycie zaskakuje, ponieważ są to bakterie tlenowe, a w osadach wydobytych z głębokości 5,7 km pod morskim dnem tlenu jest bardzo mało. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego "Nature Communications".

"

Chcieliśmy przekonać się, czy organizmy żywe mogą przetrwać w takim z pozoru kompletnie pozbawionym życia miejscu. Byliśmy też ciekawi, jak długo mikroby mogą sobie poradzić bez dostępu do substancji pokarmowych "

– wyjaśnia dr Yuki Morono, główny autor badań.

Koniec świata
Koniec świata
Przeczytaj także Koniec świata nadejdzie szybciej, niż myślimy. Trwa wymieranie holoceńskie

W 2017 roku zespół  dr Olivera Plümpera z Uniwersytetu w Utrechcie przebadał próbki z podwodnego wulkanu błotnego. Znaleziono w nim związki organiczne wyprodukowane przez bakterie. Badania wykazały, że mikroby w podmorskich osadach są w stanie przeżyć nawet 15 mln lat.

"

Możliwe, że bardzo bogata biosfera znajduje się pod dnem oceanów, w skałach "

– uważa dr Oliver Plümper.

zmiana koloru jeziora Lonar
zmiana koloru jeziora Lonar
Przeczytaj także Jezioro w jedną noc zmieniło kolor na różowy. Jak do tego doszło?

Próbki wydobyte przez japońskich uczonych pochodzą prawdopodobnie sprzed ponad 101 mln lat. W miejscu, gdzie je znaleziono, nie ma substancji, z których bakterie mogłyby czerpać energię. Naukowcy przypuszczają więc, że takie warunki mogły skrajnie spowolnić metabolizm bakterii i wprowadzić je w stan "hibernacji", dzięki czemu mogły przetrwać dziesiątki milionów lat.

Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie
Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie
Przeczytaj także Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie. Światło dociera na głębokość 14-15 metrów [WIDEO]

Starożytne drobnoustroje otrzymały zastrzyk tlenu i zostały nakarmione substratami zawierającymi węgiel i azot, po 18 miesiącach aż 99 proc. mikrobów powróciło do życia.
Nieco inną teorię ma współautor odkrycia dr Steve D’Hondt. Jego zdaniem bakterie mogły czerpać energię z innego źródła, np. z rozpadu pierwiastków radioaktywnych znajdujących się w osadach.

"

To brzmi jak szaleństwo, ale przez ten cały czas mogły się nie dzielić, ponieważ miały za mało materiału budulcowego dla nowych komórek "

– mówi współautor odkrycia dr Steve D’Hondt.

Cud natury na Dolnym Śląsku. Kolorowe Jeziorka
Cud natury na Dolnym Śląsku. Kolorowe Jeziorka
Przeczytaj także Cud natury na Dolnym Śląsku. Czegoś takiego nie znajdziecie w całej Polsce [WIDEO]

Po inkubacji naukowcy zajęli się katalogowaniem organizmów na podstawie ich genów. Przeważającą większość stanowiły bakterie, które po odpowiednich odżywianiu rozmnożyły się niemal 4-krotnie.

Zobacz również: Rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Zanotowano też kolejne zgony

Tagi: Ciekawostki