Bałtyk zabiera nam Polskę. Przez 100 lat zniknęło 200 metrów lądu

27.11.2019 15:03
Bałtyk zabiera nam Polskę. Przez 100 lat zniknęło 200 metrów lądu Fot. Fajna asia, CC BY-SA 4.0

Spieszmy się kochać nadmorską Polskę, tak szybko odchodzi. Naukowcy wykazali, że w ciągu ostatnich lat linia brzegowa Morza Bałtyckiego przesunęła się w głąb lądu o 200 metrów. Mają na to dowody.

O zalewaniu przez morza i oceany terenów nadbrzeżnych mówi się zazwyczaj w kontekście skutków globalnego ocieplenia. Naukowcy wyliczyli, że poziom wody w Bałtyku podniesie się w ciągu 30 najbliższych lat tak znacznie, że morze wedrze się na tereny zamieszkiwane dziś przez 200 000 ludzi.

Wzrost poziomu wód zazwyczaj kojarzony jest z topnieniem lodowców – to wytłumaczenie jest jednak błędne. Masa lądolodu jest zbyt mała, żeby wywołać takie zjawiska, winowajcą jest zwiększanie objętości wody z powodu wzrostu temperatury.

Przeczytaj także

Globalne ocieplenie nie jest jedyną przyczyną wdzierania się wód w głąb lądu. Polska pochłaniana jest przez odmęty w naturalnym procesie, który zdaniem naukowców w ostatnim wieku wyraźnie przyspieszył.

Polska straciła w ciągu 100 lat 200 metrów wybrzeża. Bałtyk wdziera się na ląd

Informacje dotyczące procesu wydzierania przez Bałtyk lądu zostały przedstawione przez doktora Grzegorza Uścinowicza podczas Forum Państwowej Służby Geologicznej.

Naukowiec korzystał między innymi z dokumentacji fotograficznej, żeby ustalić szybkość erozji lądu. Okazało się, że w ostatnich 50 latach Polska straciła na rzecz Bałtyku 95 metrów wybrzeża, zaś w ciągu 100 lat woda pochłonęła dobre 200 metrów lądu.

Ten ostatni przypadek to przykład ekstremalny, dotyczący plaży w okolicach Jastrzębiej Góry. Z drugiej strony odkryto także przypadki powiększania lądu wskutek gromadzenia się nowego materiały piaszczystego. Naukowcy odkryli, że w niektórych miejscach w ciągu 135 lat Polsce przybyło 150 metrów wybrzeża.

Zobacz także: Naukowcy przeglądając mapy Google odkryli w Polsce wielkie kręgi w zbożu. Mają 7000 lat 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.