Banksy przegrał proces o prawa do własnej pracy. Wszystko przez jego anonimowość

24.09.2020 09:41
Banksy przegrał proces o prawa do własnej pracy. Wszystko przez jego anonimowość Fot. Rex Features/East News

Streetartowiec Banksy nie ma praw do własnych prac. To cena, którą artysta musi zapłacić za swoją anonimowość, której strzeże od początku działalności.

Banksy to pseudonim jednego z najpopularniejszych artystów zajmujących się street artem na świecie. Przez ostatnie lata wielu próbowało zdemaskować twórcę, który od początku swojej działalności stara się pozostać anonimowy. Chociaż teorii na temat tożsamości Banksy'ego powstało już wiele, oficjalnie dane streetartowca nadal nie zostały potwierdzone. Okazuje się, że artysta ma z tego powodu na pozór absurdalne problemy.

Banksy przegrał proces o prawa do własnej pracy

Zgodnie z decyzją Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, Banksy nie ma praw do swoich dzieł. Brytyjski artysta przez zachowanie anonimowości, stracił decyzyjność w sprawie własnych prac. Specjaliści zastanawiają się czy decyzja nie otworzy furtki tym, którzy chcą kopiować twórcę i wykorzystywać jego pomysły.

Przeczytaj także

Jak czytamy na tvn24.pl, prawo autorskie przewiduje ochronę twórczości indywidualnej. W przypadku anonimowego twórcy, nie ma o takim zjawisku mowy. Specjalistka w tym zakresie, Agnieszka Wiercińska-Krużewska w rozmowie z portalem podkreśla:

Według urzędu jeśli ktoś, tak jak Banksy, ukrywa tożsamość, to automatycznie rezygnuje z pewnych praw. I jeśli nie spienięża swoich znaków towarowych, to może to zrobić ktoś inny.

Sprawa Banksy'ego dotyczyła jego pracy wykonanej 15 lat temu na murze w Betlejem. Wzór został wykorzystany przez firmę, która sprzedawała kartki okolicznościowe z charakterystycznym szablonem. 

Przeczytaj także
Joanna Chojnacka
Joanna Chojnacka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.