Pogoda
23.12.2019 15:34

Banksy stworzył kontrowersyjną szopkę bożonarodzeniową. Zamiast gwiazdy pojawił się ślad po pocisku

Artysta postanowił w taki sposób skomentować konflikt izraelsko-palestyński, przez który mieszkańcy Betlejem nie mogą spędzić spokojnie Świąt.

Banksy i bożonarodzeniowa szopka
foto: AP/Associated Press/East News

Banksy to jedno z najbardziej znanych nazwisk w street-artowym świecie. Anonimowy artysta często w swoich prasach porusza polityczne i społeczne tematy. W okresie świątecznym postanowił stworzyć specjalny mural, by zwrócić uwagę na zagadnienie bezdomności, które jest sporym problemem szczególnie zimą. To niejedyne dzieło Banksy'ego, które ma nas skłonić do refleksji w okresie Gwiazdki.

Banksy stworzył kontrowersyjną szopkę bożonarodzeniową. Zamiast gwiazdy pojawił się ślad po pocisku

Szopka bożonarodzeniowa pojawiła się w hotelu Walled Off w Betlejem i nazywa się 'Blizna Betlejemska'. Oczywiście w szopce pojawił się żłóbek Jezusa, Maryja, Józef oraz zwierzęta. Co jednak zaskakujące za nimi znajduje się betonowy mur. Zamiast gwiazdy widzimy... ślad po kuli. Co więcej za postaciami widać napisy na murze "pokój" i "miłość".

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Banksy pokazał poruszający świąteczny mural. Zwraca uwagę na ważny problem społeczny

Poprzez tę pracę Banksy pokazał życie Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. Mur ma 8 metrów wysokości i 790 km długości. Mimo decyzji Trybunału Sprawiedliwości, który uznał mur za nielegalny, Izrael twierdzi, że gwarantuje on bezpieczeństwo. Palestyńczycy jednak postrzegają całą akcję jako próbę zajęcia ich terytoriów. Hotel Walled Off słynie z tego, że z jego okien widać mur.

Banksy już niejednokrotnie zabierał głos w sprawie konfliktu Izraela i Palestyny rysując swoje dzieła na murze. Mówi się, że wkroczył do Strefy Gazy, by stworzyć tam kilka dzieł dotyczących wojny z 2014 roku.

Zobacz także: W Londynie odkryto mural Banksy'ego. Przez 11 lat zasłaniały go rusztowania 

Tagi: News Banksy