Banksy stworzył nowe dzieło wspierając ruch Black Lives Matter: "To jest problem białych"

08.06.2020 12:18
Black Lives Matter|undefined Fot. Zuma / SplashNews.com/East News

Artysta postanowił skomentować śmierć George'a Floyda i wesprzeć akcję Black Lives Matter tworząc nowy obraz. 

Jak podaje PAP, w sobotę 6 czerwca2020, brytyjski artysta street artowy Banksy opublikował nowe dzieło, które zainspirowane zostało śmiercią George'a Floyda. W ten sposób twórca wyraża poparcie dla ruchu Black Lives Matter.

Banksy stworzył nowe dzieło wspierając ruch Black Lives Matter: "To jest problem białych"

Artysta podzielił się swoim dziełem na Instagramie. Przedstawia ono kwiaty i świece złożone pod portretem anonimowej czarnej postaci. Od jedynej nadal płonącej świecy zaczyna się palić zawieszona powyżej flaga Stanów Zjednoczonych.

Do dzieła został dodany komentarz:

Na początku pomyślałem, że powinienem po prostu zamknąć się i posłuchać w tej sprawie czarnoskórych. Ale dlaczego miałbym tak to robić? To nie jest ich problem, tylko mój. System zawodzi ludzi o kolorze skóry innym niż biały. Biały system. Jak pęknięta rura zalewająca mieszkanie ludzi mieszkających na dole. Awaria systemu sprawia, że ich życie jest nieszczęśliwe, ale to nie do nich należy przeprowadzenie naprawy. Nie są w stanie tego zrobić. Nikt nie wpuszcza ich do mieszkania na górze. To jest problem białych. A jeśli biali ludzie go nie rozwiążą, ktoś będzie musiał wejść na górę i wyważyć drzwi.

Zobacz także: Michael Jordan przekaże 100 milionów dolarów na walkę z rasizmem

Od kilku dni w wielu krajach - także w Wielkiej Brytanii - odbywają się protesty po śmierci George'a Floyda, 46-letniego Afroamerykanina, który zmarł pod koniec maja w Minneapolis podczas brutalnej interwencji policyjnej. Jak podaje PAP, 6 czerwca 2020 w demonstracjach w Wielkiej Brytanii przeciwko nierównościom na tle rasowym demonstrowało w rożnych miastach kilkadziesiąt tysięcy osób - mimo że zgromadzenia z udziałem więcej niż sześciu osób są zabronione z powodu epidemii koronawirusa.

Nieujawniający swojej tożsamości artysta często tworzy prace stanowiące komentarz do bieżących wydarzeń. Na początku maja przedstawił dzieło, na którym kilkuletni chłopiec zamiast Batmana i Supermana wybiera do zabawy nową superbohaterkę - pielęgniarkę walczącą z epidemią koronawirusa. 

Zobacz także: Banksy stworzył dzieło nawiązujące do koronawirusa. Tym razem twórca działał inaczej niż zwykle

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.