Pogoda
23.05.2019 12:26

Banksy wystawił swoje prace w Wenecji i został przegoniony przez straż miejską [WIDEO]

Artysta nigdy nie trafił na Biennale Sztuki w Wenecji. Postanowił zatem wybrać się tam bez zaproszenia i został przepędzony przez straż miejską.

Banksy
foto: kadr z wideo

Banksy często pokazuje jak bardzo absurdalny jest nasz świat. Kolejny raz udało się mu wywołać niemały skandal, tym razem w Wenecji. Artysta pojawił się 9 maja 2019 podczas Biennale Sztuki, ale tamtejsi strażnicy miejscy nie pozwolili mu wystawić pracy, bo nie miał zezwolenia. Jak podaje PAP, strażnicy miejscy kazali mu złożyć sztalugi i zdjąć obrazy, które na nich ustawił, a następnie wyprosili go. Dziewięć prac w ramach tworzyło jedno dzieło, przedstawiające ogromny statek wycieczkowy, czyli symbol prawdziwego utrapienia Wenecji, do której wpływają wielkie jednostki zasłaniając widoki miasta i zabytki.

Banksy wystawił swoje prace w Wenecji i został przegoniony przez straż miejską [WIDEO]

Banksy opublikował nagranie z tego zajścia - przy placu Świętego Marka mężczyzna rozkłada swą pracę na dużym stojaku i siada przy niej jak zwykły uliczny sprzedawca obrazów zasłaniając się przy tym gazetą. Zarejestrowano również reakcje przechodniów, przyglądających się obrazom i analizujących ich wymowę. Następna scena to interwencja funkcjonariuszy straży miejskiej, która mówi artyście, że jeśli nie ma zezwolenia, nie może wystawiać swych prac i musi odejść.

Nagranie Banksy opatrzył następującym komentarzem:

"

Ustawiam swoje stoisko na Biennale w Wenecji. Mimo że jest to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie w kulturze na świecie, z jakiegoś powodu nie zostałem nigdy zaproszony. "

Obejrzyjcie materiał z tego zajścia:

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Skradziono drzwi z grafiką Banksy'ego poświęconą ofiarom zamachu w Bataclan

Okoliczności tego wydarzenia ujawnił komendant weneckiej straży miejskiej Marco Agostini, cytowany przez dziennik "La Stampa". Jak wyjaśnił, funkcjonariusze zostali zawiadomieni przez wolontariuszy pilnujących porządku w mieście:

"

Dwóch strażników podeszło, gdy dzieło było już wyeksponowane i poprosiło po angielsku o odejście, nie wymierzając żadnej kary. "

Natomiast 14 maja 2019 w Wenecji przy jednym z kanałów pojawił się mural, który prawdopodobnie jest dziełem Banksy'ego. Grafika dotyczy problemu migracji i przedstawia dziecko w kapoku, które trzyma różową racę:

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Banksy wygrał w sądzie z włoskim muzeum. Zarabiali nielegalnie na jego twórczości

Zniszczony obraz Banksy'ego

W 2018 roku w domu aukcyjnym Sotheby w Londynie pod młotek trafiło dzieło Banksy'ego „Dziewczynka z balonikiem”. Gdy tylko został sprzedany, obraz Banksy'ego rozpoczął sekwencję samozniszczenia. W ramie dzieła ukryto niszczarkę i połowa obrazu uległa zniszczeniu. Artysta po czasie przyznał się do błędu, bowiem planował zniszczyć w całości swój obraz.

Tagi: adrenalina Banksy