Pogoda
09.11.2016 10:01

Będą surowsze mandaty

Rządowy projekt noweli taryfikatora trafił do Rządowego Centrum Legislacji – jak podaje „Rzeczpospolita”. Oznacza to zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe.

Będą surowsze mandaty
foto: Piotr Jędzura / East News

Obecnie osoby przewożące dzieci bez fotelika narażają się na mandat karny w wysokości 150 zł. Projekt zakłada zwiększenie sankcji za to przewinienie do 500 zł. Zamiast 300 zł za brak zapiętych pasów, będziemy musieli zapłacić do 500 zł, co ma być zależne od liczby pasażerów nieprzestrzegających tego nakazu. Ponadto spodziewać się możemy również wyższej kary za rozmowę przez telefon – zapłacimy o 100 zł więcej – 300 zł, zamiast 200 zł.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że powodem zaostrzenia kar są najnowsze statystyki policyjne – funkcjonariusze wlepiają kierowcom coraz więcej mandatów. W 2012 roku ukarano 1,5 mln osób, a w 2015 – 2,25 mln.

Nie ulega wątpliwości, że globalnym problemem stało się korzystanie z telefonów. Jak wynika z raportu firmy RAC, ludzie rozmawiają, robią zdjęcia i korzystają z aplikacji społecznościowych częściej niż kiedykolwiek. W okresie 12 miesięcy 11 milionów kierowców przyznało się do rozmów przez telefon, 5 milionów do robienia zdjęć lub nagrywania filmów. Co za tym idzie – dla coraz większej liczby osób takie wykroczenia są akceptowane. Ze statystyk wynika, że wzrosła tolerancja względem tego przewinienia o 50%. Dodatkowo, przybyło osób przeglądających portale społecznościowe w korkach z 14% w 2014, do 20% w 2016.

Badania udowodniły, że osoby skupiające swoją uwagę na urządzeniach elektronicznych, reagują o 30% wolniej od ludzi będących pod wpływem alkoholu. Nie ma zatem wątpliwości, że powodują oni ogromne zagrożenie w ruchu drogowym.

Wzrasta także liczba rodziców złapanych na gorącym uczynku, przewożących swoje pociechy bez fotelików. Takie wykroczenia tropione są za pomocą teleobiektywów. Warto także zauważyć, że niezapinanie pasów podczas jazdy w samochodzie z innymi współpasażerami jest niebezpieczne nie tylko dla osoby niestosującej się do tego przepisu, ale także dla pozostałych...

Tagi: Przepisy