Benzyna z plastikowych reklamówek? Genialny pomysł Polaków

Aleksandra Kopka
09.05.2017 10:15
Benzyna z plastikowych reklamówek? Genialny pomysł Polaków Fot. WOJCIECH STROZYK/ East News

64. Międzynarodową Wystawę Innowacji w Barcelonie zdominowali Polacy. Jednym z ciekawszych zaprezentowanych pomysłów był ten o wytwarzaniu benzyny z torebek foliowych.

Złotym medalem z wyróżnieniem, oraz nagrodę główną zgarnęła Polska grupa naukowców kierowana przez Adama Hańderka. Ich pomysł wykorzystania plastikowych toreb, ubrań, wykładzin do wytwarzania benzyny oraz olei napędowych zgodne z normami europejskimi, podbił serca jury.

Grupa naukowców Adama Hańderka wraz z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji w Warszawie rozpoczęli już pierwsze rozmowy z inwestorami. Prócz wspomnianej grupy naukowców, w Barcelonie zaprezentowało się 14 różnych Polskich zespołów. Polaków uhonorowano trzema nagrodami głównymi i łącznie 14 medalami.

Obecnie na świecie produkowanych jest ponad 300 milionów ton tworzyw sztucznych. Część nie nadająca się do dalszego recyklingu ląduje na wysypiskach śmieci. Pomysł polskich naukowców może zrewolucjonizować programy dbania o środowisko, oraz rynek paliw.

Ostatnio dobrą passę wykazują się nasi naukowcy. To nie pierwsza nagrodzona w tym roku koncepcja z Polskiej ziemi. Poprzednio na Targach Innowacyjności Hannover Messe grupa naukowców z Politechniki Warszawskiej zaprezentowała prototyp tramwaju przyszłości.

Aleksandra Kopka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.