Pogoda
26.11.2018 11:02

Bernardo Bertolucci nie żyje. Reżyser "Ostatniego tanga w Paryżu" miał 77 lat

Bernardo Bertolucci, który wyreżyserował filmy takie jak "Ostatnie tango w Paryżu", "Ostatni cesarz" czy "Marzyciele", odszedł 26 listopada 2018 roku. Jeden z najsłynniejszych włoskich reżyserów miał 77 lat. 

Bernardo Bertolucci
foto: TIZIANA FABI/AFP/East News

Bernardo Bertolucci, jeden z najsłynniejszych reżyserów XX wieku, zmarł 26 listopada 2018 roku w wyniku długoletniego zmagania się z chorobą nowotworową. O jego śmierci poinformowała włoskie media rzeczniczka reżysera, Flavia Schiavi. 

Bernardo Bertolucci, legenda kina włoskiego, nie żyje

Bernardo Bertolucci był jedną z najważniejszych ikon włoskiego kina, którego nazwisko wymieniało się wśród takich legend jak Fellini, Antonioni czy Pasolini. Zadebiutował w 1962 roku filmem "Kostucha" według scenariusza Piera Paolo Pasoliniego. W 1971 roku za film "Konformista" zdobył pierwszą nominację do Oscara, natomiast w 1972 roku stworzył swoje najsłynniejsze i najbardziej kontrowersyjne dzieło. "Ostatnie tango w Paryżu" z Marlonem Brando i Marią Schneider spowodowało gigantyczny skandal obyczajowy z powodu bardzo dosadnych scen erotycznych. Reżyser został za nie skazany na 4 miesiące aresztu w zawieszeniu oraz pozbawiony na 5 lat praw obywatelskich we Włoszech, natomiast aktorka wcielająca się w główną bohaterkę wylądowała w szpitalu psychiatrycznym i przez lata skarżyła się w mediach, że została wykorzystana podczas realizacji "Ostatniego tanga w Paryżu". 

Ostatnie tango w Paryżu

Najbardziej uznanym dziełem Bertolucciego okazał się natomiast "Ostatni cesarz" z 1987 roku. Film zdobył aż 9 Oscarów, 4 Złote Globy i 3 nagrody BAFTA. Jego ostatnim głośnym filmem byli "Marzyciele" z 2003 roku, mocno nawiązujący do filmów francuskiej Nowej Fali. 

Otrzymał wiele wyróżnień i nagród. M.in. honorową Złotą Palmę w Cannes za dorobek artystyczny oraz Złotego Lwa w Wenecji za całokształt twórczości.

Natalia Hluzow
Tagi: News Ostatnie tango w Paryżu