Bernardo Bertolucci nie żyje. Reżyser "Ostatniego tanga w Paryżu" miał 77 lat

Natalia Hluzow
26.11.2018 11:02
Bernardo Bertolucci nie żyje. Reżyser "Ostatniego tanga w Paryżu" miał 77 lat Fot. TIZIANA FABI/AFP/East News

Bernardo Bertolucci, który wyreżyserował filmy takie jak "Ostatnie tango w Paryżu", "Ostatni cesarz" czy "Marzyciele", odszedł 26 listopada 2018 roku. Jeden z najsłynniejszych włoskich reżyserów miał 77 lat. 

Bernardo Bertolucci, jeden z najsłynniejszych reżyserów XX wieku, zmarł 26 listopada 2018 roku w wyniku długoletniego zmagania się z chorobą nowotworową. O jego śmierci poinformowała włoskie media rzeczniczka reżysera, Flavia Schiavi. 

Bernardo Bertolucci, legenda kina włoskiego, nie żyje

Bernardo Bertolucci był jedną z najważniejszych ikon włoskiego kina, którego nazwisko wymieniało się wśród takich legend jak Fellini, Antonioni czy Pasolini. Zadebiutował w 1962 roku filmem "Kostucha" według scenariusza Piera Paolo Pasoliniego. W 1971 roku za film "Konformista" zdobył pierwszą nominację do Oscara, natomiast w 1972 roku stworzył swoje najsłynniejsze i najbardziej kontrowersyjne dzieło. "Ostatnie tango w Paryżu" z Marlonem Brando i Marią Schneider spowodowało gigantyczny skandal obyczajowy z powodu bardzo dosadnych scen erotycznych. Reżyser został za nie skazany na 4 miesiące aresztu w zawieszeniu oraz pozbawiony na 5 lat praw obywatelskich we Włoszech, natomiast aktorka wcielająca się w główną bohaterkę wylądowała w szpitalu psychiatrycznym i przez lata skarżyła się w mediach, że została wykorzystana podczas realizacji "Ostatniego tanga w Paryżu". 

EN_01217581_8884 Fot. Na planie "Ostatniego tanga w Paryżu"; United Artists/Collection Christophel / RnB/EAST NEWS

Najbardziej uznanym dziełem Bertolucciego okazał się natomiast "Ostatni cesarz" z 1987 roku. Film zdobył aż 9 Oscarów, 4 Złote Globy i 3 nagrody BAFTA. Jego ostatnim głośnym filmem byli "Marzyciele" z 2003 roku, mocno nawiązujący do filmów francuskiej Nowej Fali. 

Otrzymał wiele wyróżnień i nagród. M.in. honorową Złotą Palmę w Cannes za dorobek artystyczny oraz Złotego Lwa w Wenecji za całokształt twórczości.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.