Pogoda
13.08.2018 11:43

Bethesda groziła pozwem za próbę odsprzedaży gry w folii jako nowej

Nie takiego odzewu spodziewał się gracz, który wystawił na Amazonie niepotrzebną mu kopię The Evil Within 2 – zamiast informacji o przeprowadzeniu transakcji otrzymał wiadomość od prawników Bethesdy grożących konsekwencjami za sprzedaż gry.

The Evil Within 2
foto: materiały prasowe

Gracz kupił sobie kopię The Evil Within 2 przygotowując się do nabycia konsoli PlayStation 4. W międzyczasie zmienił jednak zdanie i postanowił rozbudować gamingowy PC.

Gra w wersji na PS4 nie była mu więc już potrzebna, postanowił więc ją sprzedać. Wstawił ją na Marketplace Amazonu, zgodnie z prawdą pisząc, że tytuł jest nowy, nieużywany, i wciąż w folii ochronnej.

Ogłoszenie ściągnęło na niego gniew Bethesdy, wydawcy The Evil Within 2, która zażądała natychmiastowego usunięcia ogłoszenia strasząc konsekwencjami prawnymi. Gigant oznajmił, że gracz nie ma prawa do sprzedawania nowej gry, jako że nie jest partnerem handlowym przedsiębiorstwa.

Bethesda groziła pozwem za sprzedaż nieużywanej gry w folii

W odpowiedz gracz powołał się na amerykańskie przepisy, dające prawo do odsprzedaży używanej gry, o ile „nie jest ona w stanie odbiegającym znacznie od oryginału”. Biorąc pod uwagę, że pudełko znajdowało się jeszcze w fabrycznej folii, trudno byłoby o stan mniej różniących się od początkowego.

Bethesda skontrowała jednak to stwierdzenie, tłumacząc że sprzedawana gra jest diametralnie różna, gdyż nie posiada oferowanej przez producenta gwarancji. Gracz w końcu dał za wygraną i usunął ogłoszenie o sprzedaży tytułu.

Gdy sprawą zainteresowały się media, studio wydało oficjalne oświadczenie:

"

Bethesda nie blokuje ani nie zamierza blokować sprzedaży używanych gier. Interweniowaliśmy w tym przypadku, gdyż sprzedawca zaoferował używany tytuł jako nowy w Amazon Marketplace.

Nie zgadzamy się na takie oferty wystawiane przez podmioty, które nie są naszym autoryzowanym resellerem, gdyż nie możemy zweryfikować czy gra nie została otworzona, nie podmieniono zawartości, a później jej nie zafoliowano od nowa. Zabraniając takich praktyk dbamy o naszych klientów, zapewniając otrzymanie wszystkich sprzedawanych materiałów wraz z gwarancją.

Gdyby kwestionowana gra została wystawiona jako „używana”, nie kontaktowalibyśmy się ze sprzedawcą. "

Trudno nie przyznać wydawcy racji – podmienienie nośnika na zawierający wirusa i ponowne zafoliowanie pudełka nie jest właściwie żadnym problemem. Wątpliwości budzi jednak konieczność sprzedaży praktycznie nowej, nigdy nie odpakowanej gry jako używanej.

Gra jeszcze w folii jest:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry