Pogoda
27.07.2016 10:41

Beztrosko zawracał na S8, bo ominął zjazd

Dobry kierowca powinien umieć myśleć na drodze za innych, przewidywać, minimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, przy tym zawsze mając głowę na karku i oczy dookoła głowy.

Beztrosko zawracał na S8, bo ominął zjazd
foto: kadr z wideo

Dołóżmy do tego świetną koordynację ruchową, refleks niecierpiący zwłoki, duże doświadczenie za kierownicą i świetne obycie z pojazdem. Brzmi jak przyzwolenie na jazdę na granicy możliwości samochodu. To także dobry przepis na to, by w razie niebezpieczeństwa zapanować nad autem, unikając wypadku.

Zejdźmy jednak na ziemię. Zwykłym kierowcom powinny wystarczyć pokłady zdrowego rozsądku, znajomość przepisów ruchu drogowego oraz chęć ich przestrzegania. Takie „minimum” wystarczyłoby do uniknięcia tak niebezpiecznej sytuacji jak ta, zarejestrowana kamerą pokładową w samochodzie poruszającym się S8.

Kierowca bordowego Renault Scenic II, holujący przyczepkę, minął zjazd. Po chwili zorientował się jaki błąd popełnił, co było impulsem do podjęcia się niebezpiecznego manewru zawracania na drodze szybkiego ruchu, w dodatku na zakręcie:

Nie dość, że osoba prowadząca Renault sprowokowała nie lada zagrożenie, to jeszcze zachowywała się tak, jakby nie widziała absolutnie niczego złego w swoim postępowaniu. Na szczęście nie doszło do żadnego wypadku.

Wystarczy wyobrazić sobie adekwatną sytuację przy znacznie gorszych warunkach atmosferycznych, opadach, mgle. Zdaje się, że kluczową rolę przy tym zdarzeniu odegrały nienaganna widoczność oraz niewygórowana prędkość z jaką poruszały się pozostałe auta.

O tym jak wiele niebezpieczeństw czeka nas na naszych poskich drogach, można przekonać się oglądając inne nagrania zarejestrowane kamerami pokładowymi. Nie brakuje osób omijających pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa. Do tego wciąż są kierowcy zachowujący się agresywnie lub próbujący nauczać innych zasad poruszania się w ruchu ulicznym, np. poprzez celowe hamowanie przed maską innego auta.

Co sądzicie o kierowcy Renault?

Tagi: Duperele