Białostocki teatr stworzył sztukę "Hobbit" na podstawie słynnej książki J.R.R. Tolkiena. Kiedy premiera?
10.05.2019 12:04
Białostocki teatr stworzył sztukę "Hobbit" na podstawie słynnej książki J.R.R. Tolkiena. Kiedy premiera? Fot. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku/Facebook

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku niebawem wystawi na scenie spektakl "Hobbit", który powstał na podstawie powieści fantasy J.R.R. Tolkiena.

Twórczość J.R.R. Tolkiena należy do klasyki literatury fantasy. Do tej pory świat Śródziemia kilkukrotnie adaptowano do innych mediów takich jak film, komiks, gry wideo czy teatr. Aktor Grzegorz Suski postanowił stworzyć sztukę teatralną na podstawie powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem". Premiera przedstawienia niebawem odbędzie się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Przeczytaj także

"Hobbit" - sztuka Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

Suski, który nie tylko jest reżyserem przedstawienia, ale również jego scenarzystą, kompozytorem, choreografem oraz wciela się w postacie Goblina i Warga. Artysta wpadł na pomysł przeniesienia historii Bilbo Bagginsa na deski teatru i w tym celu skontaktował się z Middle-earth Enterprises - firmą, która posiada prawa do "Hobbita". Wydano zgodę i pracownicy Teatru Dramatycznego w Białymstoku rozpoczęli przygotowania do wielkiego przedsięwzięcia.

Twórca skomentował pracę nad sztuką.

Specjalnie podjąłem się zarówno przygotowania choreografii i muzyki, jak i przede wszystkim reżyserii oraz zaadaptowania i napisania tekstu. „Hobbit” przez cały czas towarzyszył mi w wyobraźni. Komponując muzykę, pisząc słowa, układając kroki, reżyserując, widziałem to przedstawienie oczami wyobraźni, ponieważ nigdy wcześniej nie było realizowane. Swoje marzenia o spektaklu musiałem zderzyć z materią, a więc ze scenografią, kostiumami, całą fizycznością teatru i aktorów. Największym wyzwaniem, przed jakim stanąłem, pracując nad „Hobbitem”, było przekucie tego, co w wyobraźni, na żywy teatr. 

Do nowego przedstawienia zaangażowano niemal cały zespół aktorski, który został wzbogacony o tancerzy i akrobatów.

"Hobbit" - obsada sztuki teatralnej

Dla aktorów, którzy zagrali w "Hobbicie" przygotowania do sztuki było niezwykłym doświadczeniem. Pracę nad przedstawieniem skomentował Marek Cichucki, który wcielił się w Bilbo Bagginsa.

Moja praca nad przedstawieniem „Hobbit” była… inna od moich dotychczasowych zawodowych doświadczeń, ponieważ tym razem, inaczej niż zwykle, o wiele bardziej intensywnie i… z o wiele większym niepokojem, zadawałem sobie pytanie: …czy podołam? A szczególnie grając rolę – Bilba. Bo przecież każdy z nas spotkał lub właśnie ma spotkanie z Bilbem. Ja również spotkałem Bilba. A nawet powiem, że bardzo często go spotykam. Lecz zastanawiam się, czy Bilbo, którego znam, będzie interesujący dla widzów. Chciałbym tak opowiedzieć o moich spotkaniach z Bilbo, aby wszyscy widzowie mogli potwierdzić: tak, to są również moje spotkania.

O swoich trudnościach z odgrywaną postacią opowiedziała również Monika Zaborska, która zagrała Elfa.

Przygotowując się do pracy nad rolą, musiałam zmierzyć się z mitem elfa, który został cudownie stworzony we „Władcy pierścieni” oraz w „Hobbicie” przez Orlando Blooma. Moim zadaniem było odnalezienie w sobie ruchu ciała zupełnie odmiennego od ruch wojownika, a więc pełnego ulotności, metafizyki, poetyki. Przyznam, że wiele czasu zajęło nam – wspólnie z reżyserem – znalezienie odpowiedniej formy w ciele. W filmie byłoby to prostsze: elf po prostu by poleciał. A tutaj – na scenie, muszę przemieszczać się na dwóch kończynach dolnych i dlatego było to niezwykle trudne. Drugim wyzwaniem było znalezienie melodii w sposobie mówienia, płynności w rozszerzaniu samogłosek i – co nie będzie zaskoczeniem – język elficki do opanowania. Dużym wyzwaniem była także nauka korzystania z łuku.

Oto cała obsada "Hobbita":

 • Danuta Bach – Troll Tom
 • Jolanta Borowska – Troll Will
 • Justyna Godlewska-Kruczkowska – Mieszczka 1 (mieszkanka Esgaroth)
 • Arleta Godziszewska – Gollum
 • Krystyna Kacprowicz-Sokołowska – Troll Bert
 • Agnieszka Możejko-Szekowska – Znachorka (mieszkanka Esgaroth)
 • Ewa Palińska – Mieszczka 2 (mieszkanka Esgaroth)
 • Katarzyna Siergiej –  Pająk, Goblin, Mieszczka 3 (mieszkanka Esgaroth)
 • Monika Zaborska – Elf
 • Bernard Bania – Beorn
 • Ziemowit Bogusławski – Pająk, Goblin, Smok Smaug
 • Marek Cichucki – Bilbo
 • Krzysztof Ławniczak – Dain, Mieszczanin (mieszkaniec Esgaroth)
 • Patryk Ołdziejewski – Goblin, Warg, Kucharczyk (mieszkaniec Esgaroth)
 • Sławomir Popławski – Kupiec (mieszkaniec Esgaroth)
 • Grzegorz Suski – Goblin, Warg
 • Piotr Szekowski – Thorin
 • Marek Tyszkiewicz – Bard
 • Franciszek Utko (gościnnie) – Gandalf
 • Kacper Złotkowski – Pająk, Goblin, Smok Smaug

"Hobbit" - kiedy premiera sztuki teatralnej? Ile kosztują bilety?

Prapremiera "Hobbita" odbędzie się 11 maja 2019 roku w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Spektakl rozpocznie się o 16:00. Twórcy zapraszają jednak widzów wcześniej, ponieważ o 15:00 odbędzie się koncert zespołu Ariadne's Thread - Nić Ariadny, a o 15:30 spotkanie z członkami grupy Powrót Bractwa Śródziemia - The Return of the Brotherhood of Middle-earth". Poza premierą spektakl „Hobbit” widzowie mogą obejrzeć 12 i 19 maja o godzinie 16:00 oraz 7 czerwca o godzinie 20.00, 8 i 9 czerwca o godz. 17.00. Teatr Dramatyczny zaprasza także na przedstawienia poranne: 14, 15, 16 , 21, 22, 23 maja i 5, 6, 7, 11, 12 i 13 czerwca o godzinie 9:30 i 11.30. Bilety na spektakl w cenach: 60 zł premiera, 50 zł – normalny, 40 zł – ulgowy, 25 zł – studencki i doktorancki, 20 zł – szkolny dostępne są w kasie oraz w sprzedaży internetowej. Ponadto, 18 maja widzowie będą mieli szansę zobaczyć „Hobbita” w ramach ogólnopolskiej akcji „Bilet do teatru za 350 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego.

>>Zobacz też: Czy wiesz, że: Prawdopodobnie źle wymawiasz nazwisko twórcy "Władcy Pierścieni"?<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.