Pogoda
18.03.2020 10:45

Biedronka ogranicza działanie sklepów. Dezynfekcja wchodzących klientów

Biedronka przystosowuje 3 000 sklepów do funkcjonowania w czasach koronawirusa SARS-CoV-2. Placówki będą czynne krócej, a klienci robiący zakupy proszeni są o przestrzeganie kilku ważnych zasad wymierzonych przeciw COVID-19.

sklep Biedronka
foto: materiały prasowe Biedronki

Koronawirus zmienia świat na naszych oczach. Z powodu zagrożenia epidemią skończyły się beztroskie czasy; teraz musimy ostrożnie rozważać wszystkie podejmowane akcje, żeby minimalizować ryzyko zarażanie się chorobą COVID-19.

Zmiany dotknęły także sklepy. Rossmann wprowadził na przykład ograniczenia dotyczące liczby artykułów, jakie może kupić jeden klient.

Foto: Stanislaw Bielski/REPORTER/ East News
Foto: Stanislaw Bielski/REPORTER/ East News
Przeczytaj także Rossmann wprowadza limity zakupowe w związku z koronawirusem. Co to oznacza?

Zmiany zawitały także do Biedronki. Popularna sieć dyskontów zaczęła wdrażać środki mające chronić klientów i pracowników przed koronawirusem.

Biedronka zmienia zasady działania sklepów z powodu koronawirusa

Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny w sieci Biedronka, zastrzegł że działania sklepów podyktowane są wyższą koniecznością:

"

Nasze sklepy pozostają otwarte, a dostawy są realizowane na bieżąco. Aby maksymalnie zatroszczyć się o jak największe bezpieczeństwo klientów i pracowników, zastosujemy nowe, konkretne rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że odniosą one skutek tylko wtedy, gdy wszyscy będziemy się stosować do zasad bezpieczeństwa. Wierzymy, że wspólnie poradzimy sobie w tej nowej niełatwej sytuacji. "

Ważną zmianą jest ograniczenie czasu otwarcia sklepów. Zakupy w Biedronkach można będzie robić w godzinach 8:00-20:00. Osoby wchodzące do sklepu będą mogły zdezynfekować ręce:

"

Jedną z pierwszych nowości w sklepach Biedronka będą nawilżane chusteczki Dada przy sklepowych kasach i podajniki z płynem dezynfekującym dla klientów w strefie wejścia. Ponieważ dostępność środków dezynfekujących jest ograniczona na rynku, podajniki będą wprowadzane do sieci stopniowo. "

Sieć wprowadziła także oznakowanie poziomie dla klientów, pokazujące jakie odstępy powinny być zachowane w kolejkach. Komunikaty głosowe będą przypominać o konieczności stosowania rękawiczek jednorazowych przy wybieraniu pieczywa i innych produktów bez opakowania.

Sklepy Biedronki będą także pilnować, żeby na ich terenie nie znalazło się zbyt wielu klientów jednocześnie. Maksymalna liczba zależeć będzie od powierzchni danego lokalu.

Działania prewencyjne dotyczą także pracowników Biedronki. Sieć udostępniła im już żele i mydła dezynfekcyjne, teraz zaś zwiększy ich bezpieczeństwo zapewniając rękawiczki i maseczki. W dyskontach pojawiać się będą także osłony pleksi na stanowiskach kasowych.

Praca w sklepach będzie odbywać się rotacyjnie: zatrudnieni zostaną podzieleni na dwie grupy, które będą wykonywać obowiązki w cyklach tygodniowych.

Szczególne środki ostrożności Biedronka przyjęła w przypadku pracowników starszych, w największym stopniu zagrożonych komplikacjami powodowanymi przez COVID-19.

"

Sieć wprowadza także możliwość zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy tych zatrudnionych, którzy ukończyli 60 lat. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z doniesieniami służb medycznych znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka. Pracownikom tym pensje będą wypłacane w normalnym wymiarze. "

Poszczególne placówki będą wdrażać nowe rozwiązanie indywidualnie, najpóźniej do 23 marca 2020.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Co robić, żeby się nie zarazić? 

Jak często chodzicie teraz na zakupy?

Tagi: Newsy koronawirus