Pogoda
01.03.2019 14:23

Bill Gates: 10 najważniejszych wynalazków z 2018 roku

Założyciel Microsoftu podzielił się listą wynalazków, które powstały w 2018 roku i które zmienią nasz świat. Wśród 10 typów znajdują się wskazania, których ciężko było się spodziewać.

Bill Gates
foto: kadr z wideo

Lista 10 najważniejszych wynalazków z poprzedniego roku tworzona jest zwyczajowo przez uniwersytet MIT. Bill Gates postanowił wypowiedzieć się w tej samej kwestii, wskazując na wynalazki i technologie, które różniły się od wyborów dokonanych przez naukowców.

Miliarder przyznał przy tym, że z powodu sukcesu, jaki odniósł, jest zapewne nieobiektywny i patrzy w przyszłość znacznie bardziej optymistycznie, niż pozostali ludzie.

Słowom Billa Gatesa warto się przyjrzeć, i to nie tylko z ciekawości – jego przepowiednie z 1999 roku, dotyczące naszych czasów, okazały się być przerażające trafne. Możliwe więc, że dzięki przyjrzeniu się liście dowiemy się, jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości.

O części swoich wyborów Bill Gates opowiedział podczas krótkiej rozmowy.

Prognozy Billa Gatesa z 1999 roku są przerażająco trafne
Prognozy Billa Gatesa z 1999 roku są przerażająco trafne
Przeczytaj także Prognozy Billa Gatesa z 1999 roku są przerażająco trafne

Bill Gates: 10 najważniejszych wynalazków z 2018 roku

Założyciel Microsoftu od lat prowadzi razem z żoną Melindą fundację, której celem jestfinansowanie rozwoju technologii mogącej poprawić życie (i szanse na przeżycie) ludzkości. Wspomniana w wywiadzie, wymyślona na nowo toaleta, która nie musi być podłaczona do kanalizacji, to efekt właśnie tego programu – Bill Gates pokazywał wcześniej między innymi system laserowy wyspecjalizowany w zabijaniu komarów przenoszących w Afryce malarię.

Jako najważniejsze wynalazki 2018 roku Bill Gates wskazał:

  • zwiększającą się zręczność robotów
  • nowe pomysły na generowanie energii jądrowej, w tym fuzję
  • test krwi określający ryzyko przedwczesnego porodu
  • sonda przewodu pokarmowego w postaci tabletki
  • indywidualizowane szczepionki na choroby nowotworowe
  • mięso z laboratorium
  • wyłapywanie dwutlenku węgla z atmosfery
  • ECG w zegarku
  • toaleta, która nie wymaga kanalizacji
  • wirtualni asystenci (przetwarzanie języka naturalnego)

Jak widać, duża część wskazań Billa Gatesa dotyczy kwestii zdrowotnych – wpisuje się w nie także „wymyślona na nowo toaleta”, która pozbywa się odpadów paląc je i filtrując.

Zobacz także: >> Asystent Google wprowadził się do Polski <<

Drugim zagadnieniem, które absorbowało myśli Billa Gatesa, jest problem ocieplenia klimatu – w tej kategorii miliarder wskazał czystą energię jądrową, pomysły na wyłapywanie dwutlenku węgla z atmosfery oraz mięso tworzone w laboratorium. Mało osób zdaje sobie sprawę, że hodowla bydła generuje niema 3/4 wszystkich gazów cieplarnianych emitowanych przez człowieka.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele