Bill Gates szczerze przyznał się do największego błędu w życiu. Kosztował 400 md dolarów

Michał Tomaszkiewicz
25.06.2019 10:45
Bill Gates szczerze przyznał się do największego błędu w życiu. Kosztował 400 md dolarów Fot. World Economic Forum, CC BY-SA 2.0

Twórca potęgi Microsoftu przyznał w wywiadzie, co uważa za swoją największą życiową porażkę z czasu, gdy miał wpływ na strategię korporacji z Redmond. Kosztowała niemal niewyobrażalną sumę.

Bill Gates jest prawdziwym wizjonerem. To dzięki jego pomysłom i decyzjom Microsoft z drobnego partnera IBM stał się światowym gigantem. MS przygotowywał system operacyjny DOS dla pierwszych komputerów PC i zamiast go sprzedawać użytkownikom, udzielał tylko licencji na korzystanie.

To posunięcie okazało się genialne. Microsoft zachował prawa do swojego dzieła (będącego przeróbką zakupionego na szybko QDOS-a), a dzięki rosnącej popularności standardu PC dziś obecny jest w praktycznie każdym domu.

Bill Gates okazał się być zresztą prorokiem – jego przewidywania co do rozwoju technologii i ludzkości sprzed 20 lat okazały się być niesłychanie trafne.

Przeczytaj także

Nie ze wszystkich swoich decyzji Gates jest jednak zadowolony. W udzielonym właśnie wywiadzie przyznał, że przez jeden strategiczny błąd Microsoft stracił rynek wyceniany przez niego na dobre 400 mld dolarów.

Bill Gates o największym błędzie w życiu, kosztującym 400 mld dolarów

System Windows można dziś znaleźć na każdym komputerze. Są ich miliardy na całym świecie, Microsoft nie ma więc powodów do narzekań, jeśli chodzi o poziom przychodów i zarobków.

Mogło być jednak zdecydowanie lepiej, jako że są urządzenia, które sprzedają się nawet lepiej i częściej – smartfony. Jeszcze kilka lat temu klienci mieli do dyspozycji trzy ekosystemy: iOS tworzony przez Apple, Androida wspieranego przez Google oraz Windows Phone rozwijany przez Microsoft.

Ten ostatni system był bardzo popularny w Polsce. Nasz kraj znajdował się w ścisłej światowej czołówce, jeśli chodzi o nasycenie rynku smartfonami pracującymi pod Windows.

Przeczytaj także

Mimo całej swojej potęgi oraz prób wprowadzenia w komputerowy Windows zmian mających promować mobilne okienka (niesławne kafelki w wersji 8.x), korporacja przegrała jednak globalną wojnę o klientów i musiała wycofać się z marzeń o obecności na smartfonach.

Gwoździem do trumny okazało się być przejście z systemu Windows Phone na Windows Mobile. Testowaliśmy smartfona z tym systemem operacyjnym i nazwaliśmy go „telefonem przyszłości”, jako że oferował bardzo ciekawe rozwiązania, na których pełne wdrożenie nigdy się jednak nie doczekaliśmy.

Przeczytaj także

Bill Gates był w swoim wyznaniu bardzo szczery, dokładnie wyceniając wartość swojego błędu.

W świecie oprogramowania, a w szczególności platform, zwycięzca bierze wszystko. Największym błędem w moim życiu było zaangażowanie w błędnie prowadzone zarządzanie strategię mobilną, przez co Microsoft nie stał się tym, czym został Android. Naturalnym obrotem rzeczy byłaby wygrana Microsoftu. Jeśli jednak masz tylko połowę aplikacji, a nawet 90% oprogramowania, które ma Twój konkurent, jesteś na ścieżce do całkowitej zagłady. Na świecie jest miejsce tylko na jeden mobilny system operacyjny oprócz platformy Apple. Ile jest warte to miejsce? 400 mld dolarów, które zamiast do przedsiębiorstwa na „G” trafiłoby do firmy na „M”.

Google zaczął myśleć o zaistnieniu na rynku smartfonów w 2005 roku, kupując za 50 mln dolarów prawa do Androida. Dziś system zainstalowany jest na miliardach urządzeń mobilnych, a groźba odcięcia od możliwości jego stosowania może być wyrokiem śmierci dla producenta telefonów.

Zobacz także: Google odetnie Huawei od usług Androida. Co to znaczy dla właścicieli smartfonów? 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.