Biskup z „Zabawy w chowanego” wyświęci w sobotę nowych kapłanów

22.05.2020 15:21
Biskup z „Zabawy w chowanego” wyświęci w sobotę nowych kapłanów Fot. MACIEJ KONIECZNY/REPORTER

Antybohater nakręconego przez braci Sekielskich dokumentu „Zabawa w chowanego” demonstrującego ukrywanie księży-pedofili w Kościele, w sobotę 23 maja 2020 dokona święceń kapłańskich w kaliskiej katedrze.

„Zabawa w chowanego” to już drugi film dokumentalny Sekielskich ujawniający problem z pedofilią w Kościele. Twórcy skoncentrowali się w nim na pokazaniu dowodów na wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży oraz zademonstrowali, jak kapłani-przestępcy były ukrywani przez lata przez biskupa.

Śledztwo w sprawie na wieść o powstawaniu filmu podjęła prokuratura. Umorzono je jednak jeszcze przed premierą „Zabawy w chowanego” z powodu braku dowodów. W dokumencie można było usłyszeć między innym nagrania potwierdzające, że biskup miał wiedzę na temat czynów pedofilskich księży przenoszonych z parafii do parafii.

Przeczytaj także

Reakcję w sprawie i przekazanie śledztwa wewnętrznego do Watykanu zapowiedział abp Wojciech Polak. Antybohatera „Zabawy w chowanego” nie spotkały jednak do tej pory żadne konsekwencje, a w sobotę 23 maja 2020 ma on wyświęcić sześciu nowych kapłanów w Kaliszu. Mieszkańcy zapowiadają protesty.

Biskup z „Zabawy w chowanego” ma wyświęcić kapłanów. Wierni zapowiadają protest

Przeprowadzenie święceń zostało zapowiedziane przez kaliską katedrę.

W sobotę o godz. 11 w naszej katedrze oraz w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim sześciu diakonów naszej diecezji otrzyma święcenia kapłańskie. Kandydatów do święceń, którzy dzisiaj rozpoczynają rekolekcje, polecamy modlitwie wiernych.

Jak ustalił Onet, jedną grupę wyświęci znany z „Zabawy w chowanego” biskup, drugą biskup pomocniczy. Uroczystość została rozdzielona ze względu na epidemię COVID-19.

Kuria wytłumaczyła, że biskup nie został zawieszony, ma więc prawo do świadczenia posługi kapłańskiej.

Protest przeciwko biskupowi szykują mieszkańcy. Zapowiadają, że nie zamierzają zakłócać święceń, ale pojawią się przed katedrą z transparentami.

Zobacz także: Bracia Sekielscy zrobią trzeci film o pedofilii w Kościele. Będzie o Janie Pawle II 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.