Biustonosz wykrywający zagrożenie rakiem piersi

Michał Tomaszkiewicz
09.05.2017 15:48
Biustonosz wykrywający zagrożenie rakiem piersi Fot. kadr z wideo

Technologia pozwala nam pełniej i dłużej cieszyć się urokami życia. Widać to na przykładzie wynalazku 18-latka, który stworzył napakowany sensorami biustonosz chroniący noszącą ją kobietę przed zbyt późnym wykryciem nowotworu piersi.

Wczesna diagnostyka jest kluczowa w walce z rakiem – ze statystyk wynika, że odpowiednio wczesne zauważenie zmian nowotworowych zwiększa szanse na przeżycie do niemal 100%. Według zaleceń lekarzy kobiety powinny dokładnie badać swój biust przynajmniej raz w miesiącu, szukając niepokojących nieprawidłowości w ich budowie.

Nie każda właścicielka piersi jednak o tym pamięta, nie zawsze też manualny sposób jest wystarczająco skuteczny. Przekonał się o tym młody wynalazca, którego matka musiała poddać się operacji podwójnej mastektomii – guzek został wykryty zbyt późno.

Zamiast więc zdawać się na własne dłonie, badanie można oddać w ręce techniki. W biustonoszu EVA zostało umieszczonych 200 czujników, rozmieszczony we wnętrzach miseczek. Sesja pomiarowa trwa od 60 do 90 minut.

Ich zadaniem jest monitorowanie wielkości, ciężaru, koloru oraz temperatury piersi – analiza tych danych może wskazać na pojawienie się zagrożenia nowotworowego i skłonić do szybkiej wizyty u specjalisty.

Dzięki czujnikowi temperatury biustonosz EVA może rejestrować obszary, który są cieplejsze od innych – to może być znakiem zwiększenia przepływu krwi w danym miejscu i wskazywać na pojawienie się tam guzka.

Taką samą metodę stosuje polski Braster – urządzenie wykonuje zdjęcia termiczne piersi i analizuje je, szukając obszarów o podwyższonej temperaturze.

Dane z czujników biustonoszu EVA przesyłane są poprzez Bluetooth – użytkowniczka otrzymuje tygodniowe raporty, które może otrzymywać także prowadzący ją lekarz.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.