Björk oskarżyła „duńskiego reżysera” o molestowanie seksualne

Maciej Koprowicz
17.10.2017 10:41
Björk oskarżyła „duńskiego reżysera” o molestowanie seksualne Fot. /EAST NEWS

Nie milkną dyskusje na temat licznych przypadków molestowania seksualnego w środowisku filmowym. Swoimi przykrymi doświadczeniami podzieliła się islandzka wokalistka Björk, która zagrała w kilku filmach.

Sprawa Harveya Weinsteina, producenta ponad 300 hollywoodzkich hitów, może wywołać obyczajową rewolucję w świecie X muzy. Okazało się, że założyciel Miramaxu i TWC przez 30 lat molestował asystentki, producentki, aktorki i modelki. Do rzadkości nie należały jego propozycje pracy w zamian za seks. O nieprzyjemnych doświadczeniach z producentem opowiedziały m.in. Kate Beckinsale i Cara Delevigne.

Po ujawnieniu tego skandalu Harvey Weinstein został z natychmiastowym skutkiem zwolniony z własnej wytwórni The Weinstein Company. W praktyce, jest już zawodowo skończony. Skandale z jego udziałem rozpętały w środowisku filmowym gorącą dyskusję na temat traktowania w nim kobiet. Kolejne aktorki decydują się opowiedzieć o uwłaczających sytuacjach, z którymi się spotykały podczas produkcji filmów.

Głos postanowiła zabrać także Björk. Artystka znana jest głównie ze swoich dokonań muzycznych – takie albumy, jak solowe „Debut”, „Homogenic” i „Medulla” czy „Life’s Too Good” z grupą The Sugarcubes od dawna uważane są za arcydzieła muzyki alternatywnej. Pochodząca z Islandii wokalistka ma jednak na koncie kilka ról filmowych, spośród których najsłynniejszą była postać czeskiej emigrantki Selmy Ježkovej w nagrodzonym Złotą Palmą w Cannes filmie Larsa Von Triera, „Tańcząc w ciemnościach” z 2000 roku.

Na swoim facebookowym profilu Björk podzieliła się „doświadczeniami z duńskim reżyserem”.

Kobiety z całego świata, które wypowiadają się w internecie zainspirowały mnie, by opowiedzieć o moich doświadczeniach z duńskim reżyserem. Pochodzę z kraju, w którym najbardziej na świecie zbliżyliśmy się do równości między płciami. Wkroczyłam z pozycji siły do muzycznego świata, z niezależnością, na którą ciężko pracowałam.

Kiedy zajęłam się profesją aktorską, stało się dla mnie oczywiste, że poniżenie i molestowanie seksualne jest w tym świecie odwieczną i niezmienną normą dla reżysera i ekipy, która umożliwia to i do tego zachęca. Stałam się świadoma tego, że reżyser może dotykać i molestować swoje aktorki, kiedy tylko chce, a filmowe instytucje pozwalają na to. Kiedy postawiłam się reżyserowi, był na mnie zły i wielokrotnie karał mnie. Stworzył dla swojego zespołu robiącą wrażenie sieć złudzeń, w której byłam zaszufladkowana jako „ta trudna”. Z powodu mojej siły, poparcia ze strony mojej ekipy i braku ambicji w świecie aktorstwa, w którym nie miałam nic do stracenia, odeszłam i dochodziłam do siebie przez lata.

Martwi mnie, że inne aktorki, które pracowały z tym samym mężczyzną tego nie zrobiły. Reżyser był w pełni świadomy tej gry i jestem pewna, że jego kolejny film oparty był na jego doświadczeniach ze mną, ponieważ byłam pierwszą, która mu się postawiła i nie pozwoliła mu się z tego wykręcić.

Moim zdaniem po konfrontacji ze mną zaczął mieć bardziej uczciwe i znaczące relacje z aktorkami, więc jest nadzieja. Miejmy nadzieję, że to oświadczenie wesprze aktorki i aktorów na całym świecie. Zatrzymajmy to. Przez świat płynie fala zmian.

Podejrzenie padło na Larsa Von Triera, ponieważ Björk nie miała okazji do współpracy z innymi duńskimi reżyserami. Twórca „Królestwa” zdecydowanie zaprzeczył. Duńskiemu dziennikowi „Jyllands-Posten” powiedział:

To nieprawda. Ale zdecydowanie nie byliśmy przyjaciółmi, fakt.

Producent Peter Aalbaek Jensen, który współpracował z Von Trierem przy filmie „Tańcząc w ciemnościach” na łamach tej samej gazety potwierdził, że Islandka pokazała na planie silny charakter.

O ile pamiętam, to my byliśmy ofiarami. Ta kobieta była silniejsza niż Lars Von Trier, ja i cała wytwórnia razem wzięci. Dyktowała nam wszystko i była bliska zamknięcia produkcji filmu wartego 100 milionów koron duńskich.

Choć rola Selmy zachwyciła krytyków, którzy nagrodzili jej odtwórczynię Złotą Palmą, Björk rzeczywiście zniechęciła się do aktorstwa. Po „Tańcząc w ciemnościach” wystąpiła tylko w jednym filmie fabularnym, „Drawing Restraint 9” Matthew Barneya z 2005, potem pokazując się już jedynie w dokumentach. Skupiła się na muzyce i sztukach wizualnych. W listopadzie 2017 roku ukaże się jej dziewiąty album „Utopia”. Od 3 do 31 października 2017 w Starym Browarze w Poznaniu można oglądać wystawę jej prac multimedialnych, „Bjork Digital”.

Maciej Koprowicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.