Pogoda
01.06.2020 10:52

Black Lives Matter - Netflix, Marvel, "Star Wars" i inne marki potępiają rasizm

W USA trwają zamieszki spowodowane śmiercią George'a Floyda - Afroamerykanina zabitego bez powodu przez policjanta. Wiele słynnych marek postanowiło wesprzeć ruch Black Lives Matter.

Black Lives Matter
foto: Anastasia_Blair/easyfotostock/Eastnews

Wiele ogólnoświatowych marek postanowiło dołączyć do potępienia rasizmu obecnego w Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu w mediach społecznościowych pojawiło się wiele oficjalnych oświadczeń znanych firm, które wpierają ruch Black Lives Matter.

Black Lives Matter - słynne marki potępiają rasizm

Pod koniec maja 2020 roku w Stanach Zjednoczonych wybuchły zamieszki, po tym, jak czwórka policjantów zatrzymała George'a Floyda. Mężczyzna został zamordowany w wyniku działań jednego z funkcjonariuszy. Policjant klęczał przez kilka minut na szyi Afroamerykanina, mimo że ten prosił, by go puścił, bo nie może oddychać. Funkcjonariusze z Minneapolis zostali zwolnieni ze służby i toczy się wobec nich śledztwo FBI. Sprawca śmierci - Derek Chauvin będzie sądzony za zabójstwo trzeciego stopnia.

John Boyega
John Boyega
Przeczytaj także Gwiazdor "Star Wars" do rasistów: "Ssijcie mi f*uta"

To szokujące wydarzenie doprowadziło do protestów w wielu stanach USA, a  także w innych krajach świata. Wobec protestujących użyto siły, co tylko spotęgowało niechęć do rządzących i przyczyniło się do agresywnych zachowań, a także zamieszek, aktów wandalizmu i grabieży. Nie wszyscy przedstawiciele władzy zgadzają się z poleceniami Donalda Trumpa. Wielu policjantów również bierze udział w protestach i wspiera osoby mające dość niesprawiedliwości rasowej.

Netflix
Netflix
Przeczytaj także Netflix wciska na siłę postacie gejowskie? Platforma odpowiada

Wśród instytucji wspierających protesty znaleźli się również przedstawiciele słynnych firm. Mowa między innymi o platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO czy Amazon Prime.

"

Milczenie jest przyzwoleniem. Czarne życia mają znaczenie. Mamy platformę i obowiązek by nasi czarnoskórzy członkowie, pracownicy, twórcy i artyści przemówili.  "

"

"Ani miłość, ani strach nie czynią nikogo ślepym - ślepymi czyni nas obojętność. - James Baldwin. Stoimy ramię w ramię z naszymi czarnoskórymi kolegami, pracownikami, fanami, aktorami, scenarzystami - wszystkimi osobami dotkniętymi przez bezsensowną przemoc. "

"

Wpieramy społeczność osób czarnoskórych - kolegów, artystów, scenarzystów, twórców, producentów i naszych widzów - wszystkich tych, którzy walczą z rasizmem i niesprawiedliwością. "

Do walki z rasizmem włączyły się też inne znane w popkulturze marki, między innymi wytwórnie Warner Bros. i Marvel Studios, wydawnictwo Marvel Comics, "Star Wars" czy wytwórnia muzyczna Epitaph.

"

Jesteśmy przeciwko rasizmowi. Jesteśmy za jednością. Wpierany naszych kolegów czarnoskórych pracowników, scenarzystów, twórców i całą Czarną społeczność. Musimy się zjednoczyć i przemówić.  "

"

"Ktoś musi wstać, kiedy inni siedzą. Ktoś musi przemówić, kiedy inni milczą" - Bryan Stevenson. Stoimy ramię w ramię z naszymi czarnoskórymi kolegami, pracownikami, fanami, aktorami, scenarzystami - wszystkimi osobami dotkniętymi przez bezsensowną przemoc. Wasze głosy mają znaczenie, wasze przesłanie ma znaczenie. "

"

Potępiamy morderstwo George'a Floyda. Potępiamy prezydenta za sianie nienawiści i podziału. Jesteśmy z protestującymi oraz naszymi braćmi i siostrami z czarnoskórej społeczności. Czarne życia mają znaczenie. "

To tylko wierzchołek góry lodowej firm, które postanowiły wesprzeć protestujących i dołączyć do ruchu Black Lives Matter.

Liam Neeson
Liam Neeson
Przeczytaj także Liam Neeson wyznał, że chciał zamordować czarnoskórą osobę w ramach zemsty. Został oskarżony o rasizm

Black Lives Matter - co to jest?

W 2013 roku powstała międzynarodowa organizacja Black Lives Matter, która skupia się na walce z agresją wobec czarnoskórych mieszkańców USA. BLM regularnie organizuje protesty wymierzone w rasizm policji, która na przestrzeni lat dopuściła się wielu haniebnych czynów wobec Afroamerykanów. Ruch powstał, by nagłaśniać niesprawiedliwość rasową obecną w amerykańskiej polityce, systemie prawnym i postach społecznych, które przyzwalają na nienawiść wobec przedstawicieli czarnej społeczności.

Co sądzisz o protestach w USA?

Mgła
Mgła
Przeczytaj także Antifa doprowadziła do odwołania koncertów grupy Mgła. Zarzuca zespołowi skrajny nacjonalizm

Zobacz też: Gwiazda „Agentów S.H.I.E.L.D.” oskarża Hollywood o rasizm

Tagi: Newsy Bad Religion HBO Netflix Marvel Star Wars DC Comics Marvel Comics Amazon Prime