Black Lives Matter - Netflix, Marvel, "Star Wars" i inne marki potępiają rasizm
01.06.2020 10:52
Black Lives Matter - Netflix, Marvel, "Star Wars" i inne marki potępiają rasizm Fot. Anastasia_Blair/easystock/Eastnews

W USA trwają zamieszki spowodowane śmiercią George'a Floyda - Afroamerykanina zabitego bez powodu przez policjanta. Wiele słynnych marek postanowiło wesprzeć ruch Black Lives Matter.

Wiele ogólnoświatowych marek postanowiło dołączyć do potępienia rasizmu obecnego w Stanach Zjednoczonych. Z tego powodu w mediach społecznościowych pojawiło się wiele oficjalnych oświadczeń znanych firm, które wpierają ruch Black Lives Matter.

Black Lives Matter - słynne marki potępiają rasizm

Pod koniec maja 2020 roku w Stanach Zjednoczonych wybuchły zamieszki, po tym, jak czwórka policjantów zatrzymała George'a Floyda. Mężczyzna został zamordowany w wyniku działań jednego z funkcjonariuszy. Policjant klęczał przez kilka minut na szyi Afroamerykanina, mimo że ten prosił, by go puścił, bo nie może oddychać. Funkcjonariusze z Minneapolis zostali zwolnieni ze służby i toczy się wobec nich śledztwo FBI. Sprawca śmierci - Derek Chauvin będzie sądzony za zabójstwo trzeciego stopnia.

Przeczytaj także

To szokujące wydarzenie doprowadziło do protestów w wielu stanach USA, a  także w innych krajach świata. Wobec protestujących użyto siły, co tylko spotęgowało niechęć do rządzących i przyczyniło się do agresywnych zachowań, a także zamieszek, aktów wandalizmu i grabieży. Nie wszyscy przedstawiciele władzy zgadzają się z poleceniami Donalda Trumpa. Wielu policjantów również bierze udział w protestach i wspiera osoby mające dość niesprawiedliwości rasowej.

Przeczytaj także

Wśród instytucji wspierających protesty znaleźli się również przedstawiciele słynnych firm. Mowa między innymi o platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO czy Amazon Prime.

Milczenie jest przyzwoleniem. Czarne życia mają znaczenie. Mamy platformę i obowiązek by nasi czarnoskórzy członkowie, pracownicy, twórcy i artyści przemówili. 

"Ani miłość, ani strach nie czynią nikogo ślepym - ślepymi czyni nas obojętność. - James Baldwin. Stoimy ramię w ramię z naszymi czarnoskórymi kolegami, pracownikami, fanami, aktorami, scenarzystami - wszystkimi osobami dotkniętymi przez bezsensowną przemoc.

Wpieramy społeczność osób czarnoskórych - kolegów, artystów, scenarzystów, twórców, producentów i naszych widzów - wszystkich tych, którzy walczą z rasizmem i niesprawiedliwością.

Do walki z rasizmem włączyły się też inne znane w popkulturze marki, między innymi wytwórnie Warner Bros. i Marvel Studios, wydawnictwo Marvel Comics, "Star Wars" czy wytwórnia muzyczna Epitaph.

Jesteśmy przeciwko rasizmowi. Jesteśmy za jednością. Wpierany naszych kolegów czarnoskórych pracowników, scenarzystów, twórców i całą Czarną społeczność. Musimy się zjednoczyć i przemówić. 

"Ktoś musi wstać, kiedy inni siedzą. Ktoś musi przemówić, kiedy inni milczą" - Bryan Stevenson. Stoimy ramię w ramię z naszymi czarnoskórymi kolegami, pracownikami, fanami, aktorami, scenarzystami - wszystkimi osobami dotkniętymi przez bezsensowną przemoc. Wasze głosy mają znaczenie, wasze przesłanie ma znaczenie.

Potępiamy morderstwo George'a Floyda. Potępiamy prezydenta za sianie nienawiści i podziału. Jesteśmy z protestującymi oraz naszymi braćmi i siostrami z czarnoskórej społeczności. Czarne życia mają znaczenie.

To tylko wierzchołek góry lodowej firm, które postanowiły wesprzeć protestujących i dołączyć do ruchu Black Lives Matter.

Przeczytaj także

Black Lives Matter - co to jest?

W 2013 roku powstała międzynarodowa organizacja Black Lives Matter, która skupia się na walce z agresją wobec czarnoskórych mieszkańców USA. BLM regularnie organizuje protesty wymierzone w rasizm policji, która na przestrzeni lat dopuściła się wielu haniebnych czynów wobec Afroamerykanów. Ruch powstał, by nagłaśniać niesprawiedliwość rasową obecną w amerykańskiej polityce, systemie prawnym i postach społecznych, które przyzwalają na nienawiść wobec przedstawicieli czarnej społeczności.

Przeczytaj także

Zobacz też: Gwiazda „Agentów S.H.I.E.L.D.” oskarża Hollywood o rasizm

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.