Pogoda
17.12.2018 12:12

Błąd na Facebooku pozwalał aplikacjom pobierać nieopublikowane zdjęcia

1500 aplikacji na Facebooku miało dostęp do zdjęć, które użytkownicy zaczęli wgrywać na portal, ale przed ich publikacją się rozmyślili. Problem występował we wrześniu 2018 roku, serwis poinformował o nim dopiero teraz.

Facebook
foto: materiały prasowe

Facebook poinformował, że błąd został wykryty przez wewnętrzny zespół. Problem dotknął najprawdopodobniej około 6,8 mln użytkowników, których zdjęcia mogły trafić do 1,5 tys. aplikacji autorstwa 876 deweloperów.

Niebezpieczeństwo przejęcia zdjęć pojawiało się, jeśli użytkownicy zgodzili się na dostęp przez zewnętrze programy do publikowanych przez siebie fotografii. Okazało się, że przez błąd na Facebooku aplikacje mogły pobierać nie tylko zdjęcia oficjalnie publikowane na profilu, lecz także te z Marketplace oraz Facebook Stories.

Co gorsza, programy otrzymywały dostęp także do fotografii, które użytkownicy wgrali na Facebooka, ale ostatecznie nie zdecydowali się na ich udostępnienie.

"

Jeśli ktoś wgrywa zdjęcie na Facebooka, ale nie kończy się to jego opublikowanie – być może z powodu utraty zasięgu lub konieczności zaprzestania korzystania z portalu ze względu na zaczynające się spotkanie – przechowujemy kopię tego zdjęcia przez trzy dni, żeby po powrocie do portalu użytkownik mógł szybko dokończyć swój post. "

Facebook naprawił błąd umożliwiający pobieranie zdjęć, które nie zostały nawet opublikowane

Zdjęcia, które nie miały być pokazywane światu, mogły być pobierane przez twórców aplikacji pomiędzy 12 a 25 września 2018. Facebook zapowiedział, że udostępni twórcom aplikacji specjalny program, który umożliwi im na sprawdzenie, którzy użytkownicy mogli zostać dotknięci przez błąd. Serwis chce współpracować z deweloperami w celu wykasowania błędnie pobranych zdjęć.

Portal powiadomił już użytkowników, których zdjęcia mogły zostać pobrane z powodu błędu, wysyłając im przy tym link do strony, na której mogą sprawdzić czy używali aplikacji dotkniętych problemem.

Facebook radzi ponadto, żeby sprawdzić w ustawieniach portalu, które aplikacje mają przyznany dostęp do zdjęć.

Wrzucacie zdjęcia na Facebooka?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet