Błąd na YouTubie pozwala zmniejszać komuś liczbę fanów

Michał Tomaszkiewicz
09.02.2017 14:44
Błąd na YouTubie pozwala zmniejszać komuś liczbę fanów Fot. zrzut ekranu

Na youtuberów padł blady strach – trolle internetowe wykorzystują prosty błąd, żeby wyczyścić im liczbę osób subskrybujących ich kanał.

Wiadomość o luce w systemie zliczania osób lubiących danego twórcę trafiła na forum 4Chan i nie trzeba było dużo czasu, żeby pojawił się propozycja wyczyszczenia do goła liczby osób subskrybujących kanały nie darzone na forum zbyt dużą estymą.

Błąd polega na podwójnym liczeniu osób rezygnującym z subskrypcji – wystarczy więc klikać raz za razem na przycisk, żeby systematycznie zmniejszać liczniki osób śledzących kanał.

Informację o luce podał oficjalnie YouTube:

Serwis zapewnia, że manipulować można tylko wyświetlaną liczbą fanów, a właściwie dane są bezpieczne i akcje prowadzone przez trolli nie mają na nie wpływu.

Po rozwiązaniu problemu cyfry zaczną się zgadzać – nawet jeśli internautom uda się zmniejszyć wyświetlaną liczbę subskrypcji, przełożyć się to może co najwyżej na ich chwilową satysfakcję. I obudzenie poczucia niepokoju u twórców obserwujących gwałtowne topnienie rzeszy śledzących kanał.

Serwis YouTube poinformował także, że sposób na obniżenie liczby wyświetlanych subskrybentów działa tylko w niektórych przypadkach – testy przeprowadzone na kanałach polskich partii politycznych zakończyły umiarkowanym sukcesem.

Oprócz wprowadzenia tego ciekawego błędu serwis udostępnił użytkownikom cieszącym się wymierną popularnością - co najmniej 10 000 subskrybentów - możliwość prowadzenia transmisji na żywo wprost z telefonu.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.