Pogoda
07.02.2019 11:28

Błąd w Adobe Premiere CC trwale uszkadza głośniki w MacBookach Pro

Błędy w oprogramowaniu mogą zepsuć nie tylko nerwy – okazało się, że luka w popularnym programie do montażu wideo potrafi mieć wymierne i rzeczywiste konsekwencje, na które skarżą się właściciele uszkodzonych MacBooków Pro.

MacBook Pro
foto: materiały prasowe

Luki w oprogramowaniu kojarzą się zazwyczaj z zawieszaniem się aplikacji, a w najbardziej dotkliwych przypadkach konieczności restartowania całego systemu operacyjnego.

Błędy mogą być jednak zdecydowanie bardziej niebezpieczne – o jednym z nich donoszą na forach dyskusyjnych użytkownicy MacBooków Pro, których głośniki przestały działać wskutek działania programu Adobe Premiere CC.

"

Mam nowego, dwumiesięcznego MacBooka Pro 15. Pracowałem nad projektem z natężeniem dźwięku ustawionym na połowę skali, gdy nagle pojawił się błąd audio, przez który głośniki zaczęły emitować bardzo głośne odgłosy zgrzytania i piszczenia. Nie można było włączyć pauzy. Gdy w końcu dźwięk ucichł, głośniki stały się bardzo ciche, a po restarcie komputera przestały działać całkowicie. "

Podobne relacje publikowało wielu właścicieli komputerów Apple – we wszystkich przypadkach rezultatem pojawienia się błędu było trwale uszkodzenie sprzętu.

Selfie Stick dla MacBooka
Selfie Stick dla MacBooka
Przeczytaj także Selfie Stick dla MacBooka

Błąd w oprogramowaniu psuje MacBooki Pro

Sprawa nie została zignorowana przez przedstawicieli Adobe – pracownicy producenta po przyjrzeniu się sprawie zaczęli sugerować, żeby na czas pracy nad ścieżką dźwiękową (i korzystania z narzędzi jej ulepszania) wyłączać mikrofon w komputerze.

Sugeruje to, że program mógł tworzyć pętlę zwrotną (znaną zapewne dobrze bywalcom koncertów) tak silną, że dochodziło do uszkodzenia sprzętu.

Zobacz także: >> Nowe MacBooki Pro z dodatkowym ekranem dotykowym <<

Adobe nie poinformowało, czy i kiedy należy spodziewać się usunięcia błędu, aczkolwiek można założyć, że odpowiednie prace już trwają. Producent nie odniósł się jeszcze do pytań właścicieli uszkodzonych komputerów o odszkodowania.

A Wam błędy w oprogramowaniu dały się we znaki?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Komputery