Pogoda
09.11.2018 11:30

Błąd w Windows zmienia wersję Pro na Home

Sprawdźcie swoje Windowsy – być może czeka Was niezła niespodzianka. System Microsoftu potrafi bowiem spontanicznie zmienić się z drogiej i wyposażonej w przydatne biznesowi funkcje wersji Pro na przeznaczoną do prostych zastosowań domowych edycję Home.

Windows 10
foto: okubax, CC BY 2.0

Błąd pojawił się stosunkowo niedawno – doniesienia o jego występowaniu pojawiają się w sieci od kilkudziesięciu godzin.

Objawy w każdym przypadku są takie same – użytkownicy, którzy zakupili system w wersji Pro, otrzymują informacje, że ich Windows 10 Home jest nieaktywowany.

Szybkie śledztwo przeprowadzone przez samych zainteresowanych wykazało, że wszystkie dotknięte błędem kopie to systemy, które zostały zainstalowane jako aktualizacja wcześniejszej wersji systemu – Windows 7 lub Windows 8. Akcja darmowego rozdawania Windows 10 trwała ponad rok od premiery systemu.

Windows 10 Pro sam degraduje się do wersji Home

Błąd dotyczy instalacji, które zostały przeprowadzone bezpośrednio po premierze systemu, jak i tych wykonywanych niedawno. Nie ma też znaczenia, czy Windows 10 jest w wersji zaktualizowanej do najnowszej wersji, czy też używany jest w starszej odsłonie.

Microsoft zapewnia, że pracuje już nad rozwiązaniem problemu, który wynika najprawdopodobniej z błędu w systemie serwera aktywacji systemów. Remedium przywróci systemy do pierwotnych wersji i aktywuje je.

Windows 10 jest zbudowane w systemie modułowym – poszczególne wersje systemu różnią się więc zazwyczaj tylko dodatkowym oprogramowaniem, obsługującym inne funkcje. Użytkownicy mogą w każdej chwili przejść na wyższy model – po zakupieniu odpowiedniej opcji pobierane (lub nawet tylko aktywowane) są dodatkowe pliki.

Korzystanie z Windows 10 wiąże się ostatnio z dreszczykiem emocji – jak się okazało, część użytkowników instalujących październikową aktualizację odkryło, że system usunął im wszystkie pliki z folderu dokumenty.

Z jakiego Windows korzystasz?

Michał Tomaszkiewicz